Bayram boyunca Kürdistan Bölgesi'ni 600 bine yakın turist ziyaret etti

Akre ilçesindeki Sipe Turistik Tesisleri - FOTO: K24
Akre ilçesindeki Sipe Turistik Tesisleri - FOTO: K24

Kürdistan Bölgesi Hükümeti Turizm Kurulu Sözcüsü İbrahim Abdülmecid, Kurban Bayramı tatilinde yaklaşık 600 bin yerli ve yabancı turistin Kürdistan Bölgesi’nin ziyaret ettiğini bildirdi.

Sözcü İbrahim Abdülmecid, 23 Haziran 2024 (bugün) Kurdistan24’e verdiği demeçte, Kurban Bayramı tatilinde Kürdistan Bölgesini ziyaret eden yerli ve yabancı turist istatistiklerini açıkladı.

Abdülmecid, Kurban Bayramı tatilinde Kürdistan Bölgesi'ni 358 bin 331 yabancı ve 250 binin üzerinde yerli turistin ziyaret ettiğini belirtti.

Kuruldan bayram öncesi yapılan açıklamada, Kurban Bayramı tatili boyunca Kürdistan Bölgesi'ni 300 bin turistin ziyaret etmesinin beklediği ifade edilmişti.

Bayram tatili boyunca turistlerin ağırlanması için özel bir plan hazırlandığı kaydedilirken, “Tüm turistik yerler, oteller, moteller ve restoranlar turistleri ağırlamaya açık olacak.” denilmişti.

Bu yılın ilk dört ayında turizm sezonunun olmamasına rağmen Kürdistan Bölgesi'ni 2 milyondan fazla turistin ziyaret ettiği ve bu yıl Kürdistan Bölgesi'ni 8 milyondan fazla turistin ziyaret etmesinin beklendiği ifade edilmişti.