İtalya’daki tekne kazasında vefat edenlere DNA testi yapılacak

Şaxawan Xalid
Şaxawan Xalid

Kürdistan Bölge Kriminal Delil Müdürlüğü Biyoloji Dairesi Müdürü Şaxawan Xalid, Kürdistan Bölgesi'nde bulunan DNA test laboratuvarlarının güvenilir olduğunu belirtirken, İtalyan açıklarında yaşanan tekne faciasında vefat edenler için DNA testi yapacaklarını bildirdi.

Şaxawan Xalid, Kurdistan24’te yayınlanan Basi Roj programında yaptığı açıklamada, Kürdistan Bölgesi'nde 15 yıldır DNA test laboratuvarı olduğunu kaydederek, “Kürdistan Bölgesi'ndeki laboratuvarımız uluslararası standartlara sahiptir ve mahkemeler tarafından testlerimize güvenilmektedir.” dedi.

Laboratuvarda çalışanların konusunda uzman ve yurt dışında çeşitli uluslararası kurslara katıldığını söyleyen Xalid, Kürdistan Bölgesi'nin şehir ve kasabalarında da birçok ofislerinin bulunduğunu anlattı.

Şaxawan Xalid, “Vücudumuzdaki her biyolojik hücre DNA içerir. Test çoğunlukla tükürük yoluyla yapılır. Ayrıca testlerimizin hiçbiri şu ana kadar eleştirilmedi ve hepsi doğru çıktı.” ifadelerini kullandı.

İtalyan açıklarında yaşanan tekne faciasında vefat edenler için DNA testi yapacaklarını aktaran Xalid, “Yakınlarını da ziyaret ederek onlardan numune aldık. Sonuçlar Salı günü Dış İlişkiler Ofisi'ne gönderilecek.” diye konuştu.

DNA’nın hiçbir şekilde taklit edilemeyeceğinin altını çizen Xalid, testlerin maliyetini Kürdistan Bölge Hükümetinin karşılayacağını dile getirdi.