Rusya’nın Dağıstan bölgesinde art arda silahlı saldırılar

Rusya’nın Dağıstan bölgesinde düzenlenen silahlı saldırılarda bir polis noktası, sinagog ve iki kilise hedef alınırken, 7'si polis 1'i papaz 9 kişi hayatını kaybetti.

Rusya İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre bugün Mahaçkale ve Derbent şehirlerinde kimliği belirsiz silahlı kişiler saldırı gerçekleştirdi.

Silahlı kişilerin Mahaçkale’deki bir polis noktasına ve Derbent’teki iki kilise ve bir sinagoga saldırdıkları bilgisine yer verildi.

Dağıstan Müftülüğü tarafından yapılan açıklamada ise saldırılarda 7'si polis olmak üzere 9 kişinin hayatını kaybettiği, 25 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Açıklamada, bir papazın da yaşamını yitirdiği aktarıldı.

Saldırganları yakalamak için çalışmalar sürerken, Dağıstan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Gayana Garieva 4 saldırganın etkisiz hale getirildiğini duyurarak, “Kolluk kuvvetleri Mahaçkale'de şu ana kadar 4 saldırganı etkisiz hale getirdi.” ifadelerini kullandı.

Bölgede yer yer güvenlik güçleri ile saldırganlar arasında çatışmalar devam ediyor.

Dağıstan'da art arda düzenlenen saldırıların ardından bölgede geniş çaplı güvenlik önlemleri alındı.

Rusya İçişleri Bakanlığı, İnguşetya, Çeçenistan ve Kabardey Balkar'da da güvenlik önlemlerinin arttırıldığını duyurdu.

Rusya Soruşturma Komitesi saldırılarla ilgili soruşturmaların devam ettiğini, saldırılarla bağlantısı olduğu düşünülen kişilerin tespit edilmesi için de çalışmaların sürdüğünü açıkladı.