Suudi Arabistan hac ibadeti sırasında vefat edenlerin sayısını güncelledi

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, hac ibadetini yerine getirmek üzere kutsal topraklara giden 1301 kişinin vefat ettiğini ve bunların yüzde 83'ünün hac ibadeti için izninin olmadığını açıkladı.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanı Fahd Abdurrahman el-Celacel, yaptığı açıklamada, kutsal topraklarda bu yıl hac ibadetini yerini getirmek üzere bulunan kişilerin sağlık durumlarıyla ilgili bilgi verdi.

Vefat eden kişilerin sayısının 1301'e çıktığını ve bunların yüzde 83'ünün hac ibadeti için izninin olmadığını kaydeden Suudi Bakan, vefat eden kişilerin "güneş ışığı altında uzun mesafeler yürümeleri, ilerlemiş yaşta olmaları ve kronik rahatsızlıkları" sebebiyle sağlık durumlarının olumsuz etkilendiğini kaydetti.

Celacel, vefat edenlerin yüzde 83'ünün hac ibadeti için izninin olmadığını vurguladı.

Kutsal topraklarda hac vazifesini yerine getirmek üzere Suudi Arabistan'a gelen 1 milyon 300 binden fazla kişiye sağlık hizmeti sundukları bilgisini veren Celacel, vefat edenlere rahmet ve taziye dileklerini iletti.

Associated Press, iki Mısırlı yetkiliye dayandırdığı haberinde, bu yıl Suudi Arabistan'da vefat eden hacıların yarısının bu ülkeden olduğunu ve 660'tan fazla Mısırlının da hayatını kaybettiği ifadesine yer verdi.

Mısır Hükümeti ayrıca, bu yıl Hac sezonu için planlanan 50 binden fazla hacıdan Suudi Arabistan'a Hac vizesiyle seyahat eden 31 hacının öldüğünü duyurdu.