Maliye Bakanı, Benim Hesabım Projesi Denetleme Ekibi ile görüştü

Kürdistan Bölgesi Maliye Bakanı Awat Şeyh Cenab, “Benim Hesabım projesi, yolsuzluk ve çifte maaşın ortadan kaldırılması için atılan önemli bir adım.” dedi.

Bakan Awat Şeyh Cenab, bugün (24 Haziran 2024) Benim Hesabım Projesi Denetleme Ekibiyle bir araya geldiği toplantıda, “Projenin uygulanması, yolsuzlukla mücadele, çifte maaşın ortadan kaldırılması, kara para aklama ve vergi kaçakçılığının önlenmesi için önemli bir adım olup, memur ve maaşlı çalışanlara çeşitli finans ve bankacılık hizmetleri sağlamaktadır.” dedi.

Memurların Benim Hesabım projesine başvuru süreci Kürdistan Bölgesi genelinde Irak Merkez Bankası tarafından akredite edilen ve projeye katılımı onaylanan 8 özel ve kamu bankası aracılığıyla devam ediyor.

Maliye ve Ekonomi Bakanı, süreci hızlandırmak, ekiplere daha fazla kolaylık sağlanması ve tüm memurların son başvuru tarihinden önce kendi banka hesaplarına sahip olmaları amacıyla bazı kararlar alırken, Erbil ilindeki henüz projeye kayıt yaptırmayan memur ve müşterek tugay çalışanlarına bu yıl 1 Eylül'e kadar izin verilmesini kararlaştırdı.

Benim Hesabım projesinin denetim ekibinin sunduğu en son veri ve istatistiklere göre şu ana kadar Kürdistan Bölgesi genelinde 400 binden fazla memur projeye kayıt yaptırıp, yaklaşık 240 bin banka kartı dağıtılırken, tüm bakanlıklardaki 135 muhasebe biriminden 50 bini aşkın çalışanın maaşları bu ay dijital ortamda ödenirken, bu sayı önümüzdeki aylarda ikiye katlanacak.

Öte yandan Erbil ilinde 32 farklı yere 94 ATM kurulurken, yakın gelecekte Kürdistan Bölgesi genelinde 140 ATM kurulacak.

-Benim Hesabım projesi

Bu, Kürdistan Bölgesi hükümetinin dokuzuncu kabinesinin bankacılık sektörünü geliştirme, bir milyondan fazla çalışanın, güvenlik güçlerinin ve emeklilerin ödemelerini dijitalleştirme girişimidir. Proje sayesinde, nakit işlemlere bağımlılığı azaltarak, hükümetin verimliliğini ve şeffaflığını artırması planlanıyor.

“Benim Hesabım” projesi sayesinde kamu sektörü çalışanları, emekliler ve güvenlik güçleri, Kürdistan Bölgesi genelinde 1000'den fazla istasyona kurulacak ATM ağı üzerinden maaşlarına güvenli, şeffaf ve kolay bir şekilde ulaşabilecek.

Ayrıca vatandaşların ve projenin katılımcılarının banka kartı ile alışveriş yapmalarını kolaylaştırmak amacıyla 100 bin adet banka kartı okuyucusunun temin edilmesi ve alışveriş merkezlerine dağıtılması yönünde çalışmalar devam etmekte.