Başbakan ​​Barzani mikro kredi yararlanıcıları lehine karar yayınladı

Başbakan Mesrur Barzani
Başbakan Mesrur Barzani

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, mikro kredi projeleri çerçevesinde ödenmemiş kredilerin yüzde 20'sinin affedilmesine karar verdi.

Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı, 24 Haziran Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Başbakan ​​Barzani’nin mikro kredi projelerinden yararlananlar için af çıkarılması talimatını verdiğini bildirdi.

Açıklamada, Bakanlar Kurulu Başkanlığının, 27 Mart Çarşamba günü olağan toplantısında vatandaşların menfaatini ilgilendiren su, elektrik, trafik cezası vb. bazı borçların muafiyeti gibi bir dizi karar yayınladığı hatırlatıldı.

Mikro Kredi Fonu yararlanıcılarına hizmet vermek üzere Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Kwestan Muhammed’in de muafiyet kararı için Küçük Projeler Destekleme Fonu Direktörüne detaylı bir rapor hazırlaması talimatı verdiğine değinilen açıklamada, “Neyse ki mikro kredi yararlanıcılarından muafiyet konusunun görüşülmesinin ardından mikro kredi projeleri çerçevesinde ödenmeyen toplam kredilerin yüzde 20'sinin affedilmesine karar verildi.” denildi.

Başbakan Barzani’nin imzaladığı kararnamede, “Mikro kredi çerçevesindeki toplam geri ödenmeyen kredi risklerinin %20'sinin muaf tutulmasına karar verilmiştir.” ifadesi yer aldı.

Kararnameye göre kendi istekleri dışındaki nedenlerle projeleri başarıya ulaşamayan mikro kredi yararlanıcılarının durumlarının araştırılması ve daha sonra haklarında gerekli kararların alınabilmesi için Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığına talimat verildi.

Kararnamenin 3’üncü ve 4’üncü noktalarında şu sözlere yer verildi:

“Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı, Maliye ve Ekonomi Bakanlığı ile koordineli olarak af kararının uygulanmasını kolaylaştırmak için gerekli talimatları yayınlayacak olup, ilgili tüm bakanlık ve taraflar bu kararnameyi uygulamakla yükümlüdür.”