Mesrur ​​Barzani: Bu yıl daha fazla baraj açacağız

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, “Kürdistan Bölgesi'nin altyapısına yatırımlarımız kapsamında bu yıl daha fazla baraj açacağız.” dedi.

Başbakan Mesrur Barzani, bugün (25 Haziran 2024 Salı) sosyal medya platformu üzerinden paylaşımda bulunarak, Kürdistan Bölgesi'nin altyapısına yaptıkları yatırımlara değindi.

Bir milyon metreküpten fazla su depolama kapasitesine sahip Çemirge Barajı'nın açılışını yaptıklarını belirten Başbakan Barzani, “Kürdistan Bölgesi'nin altyapısına yatırımlarımız kapsamında bu yıl daha fazla baraj açacağız.” ifadesini kullandı.

Mesrur Barzani, bugün (25 Haziran 2024) düzenlenen törende Erbil'in Kuştepe ilçesinde bulunan Çemirge Barajı'nın açılışını gerçekleştirdi.

Başbakan Barzani, baraj bölümlerinde incelemelerde bulunmasının ardından açıklamalarda bulundu.

Dokuzuncu kabinede su kaynaklarının korunması, baraj ve gölet yapılması konusuna büyük önem verildiğine işaret eden Mesrur Barzani, fazla yeraltı suyunun kullanılmamasının önemine değinirken, “Ne yazık ki Kürdistan Bölgesi'nde yeraltı suları tehlikeli oranda azalıyor. Su ve doğal kaynaklar sadece bizim değil gelecek nesillerin de hakkıdır, dolayısıyla onları korumalıyız." ifadelerini kullandı.

17,5 m yüksekliğinde, 262 m uzunluğunda ve 8 m genişliğinde olan Çemirge Barajı, 4 milyar 300 milyon dinarlık maliyetle, yerel imkanlar ve uzmanlarla uluslararası standartlara uygun olarak inşa edildi.