Kürdistan’da başkanlık ve parlamento seçim tarihleri belli oldu

Kürdistan Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu, Kürdistan Başkanlığı ve Kürdistan Parlamentosu seçimlerinin 6 Kasım'da bir arada yapılacağını duyurdu.

Haber Merkezi

Kürdistan Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu ve Referandum Kurulu Üyesi Dr. Cotyar Adil, Kürdistan Başkanlığı ve Kürdistan Parlamentosu seçimlerinin 6 Kasım'da yapılacağını bildirdi.

Konuyla ilgili Kurdistan24'e açıklamalarda bulunan kurul üyesi Dr. Cotyar Adil, başkanlık ve parlamento seçimlerinin bir arada gerçekleştirileceğini ve seçim kurulunun bu çerçevede hazırlıklarına devam ettiğini söyledi. 

Seçmen listelerinin oluşturulması ve kayıt işlemlerini gerçekleştirdiklerini belirten Adil, bu amaçla seçimler için gerekli teknolojik altyapının tamamlanması için de çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini söyledi.

Parlamentonun 4 yıllık yasama süresinin bitecek olmasından dolayı tarihin 6 Kasım olarak belirlendiğini vurgulayan Dr. Cotyar Adil, başkanlık seçiminin de parlamento seçimleriyle birlikte gerçekleşmesi yönünde çalışmalarını gerçekleştirdiklerini söyledi.

"BAŞKANLIK VE PARLAMENTO BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU TARİHİNİ BELİRLER" 

Kürdistan’da gündemde olan Bağımsızlık Referandumu ile ilgili de konuşan Adil, referandum tarihinin belirlenmesinin seçim kurulunun görevi olmadığını ve bu konunun parlamento ve Kürdistan Başkanlığı’nın onayından geçtikten sonra kendilerine yapılacak başvurudan sonra belirleneceğini söyledi.

Kürdistan Başkanlık Yasası gereği, Kürdistan Başkanlığı, seçimlerinden 60 gün önce Kürdistan Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu ve Referandum Kurulu'na seçimin yapılması için başvuruda bulunması gerekiyor. 

Kürdistan Başkanı Mesud Barzani'nin 20 Ağustos'ta görev süresinin dolmasından dolayı bu tarihten sonra seçim kuruluna başvurması halinde bu 60 günlük sürenin geçmesi şartından dolayı başkanlık ve parlamento seçimlerinin aynı tarihe alındığı bildirildi.