FOTO - İşte Peşmerge ile çatışmada öldürülen Haşdi Şabi lideri

Dün Peşmerge güçleri tarafından öldürülen Haşdi Şabi’nin ikinci lideri Ebu Mehdi Muhendis, Kerkük’e yönelik işgal girişiminin başlamasından bugüne Kürdistan’a yönelik saldırıların bizzat içerisinde bulundu.

Haber Merkezi

Dün Peşmerge güçleri tarafından öldürülen Haşdi Şabi’nin ikinci lideri Ebu Mehdi Muhendis, Kerkük’e yönelik işgal girişiminin başlamasından bugüne Kürdistan’a yönelik saldırıların bizzat içerisinde bulundu.

ABD tarafından adı dünya terör listesine alınan Ebu Mehdi Muhendis’in tam adı Cemal Cafer Muhammed Ali İbrahimdir. İran’da Cemal İbrahim olarak bilinir ve eşi İranlıdır.

1954 yılında Basra’da doğan Ebu Mehdi Muhendis, 1977 yılında Teknoloji Üniversitesi’ne başlamıştır. Üniversiteyi bitirmesinin ardından bir süre mühendislik yapan Ebu Mehdi, daha sonra Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne kaydolmuş ve siyasal bilgilerde doktora yapmıştır.

Basra’da Muhsin El Hekim’den Şii mezhebini öğrenen Muhendis, Dava Partisi’yle ilişkiler geliştirmiş, 1979 yılında hakkında tutuklama kararı çıkarılmıştır.

Saddam Hüseyin'in Irak’ın başına geçmesi ve Muhammed Bakır Es Sadr’ın öldürülmesinin ardından 1980’li yılların başında İran’a geçmiş ve İslam Devrim Yüksek Konseyi Şurası Üyesi olmuş aynı zamanda Bedir Tugaylarında askeri liderlik yapmıştır. 90’lı yılların sonlarına kadar Bedir Tugaylarında komutanlık yapmıştır.

2003 yılında Saddam Rejiminin yıkılmasının ardından önceki görevlerini bırakıp kendini tarafsız olarak tanımlamıştır. Şii Ulusal Konseyi ile Irak Ulusal Konseyi’nin kuruluşuna öncülük etmiştir.

Haşdi Şabi’nin kurulmasında öncü rolü olan Muhendis, uluslararası birçok mahkeme tarafından mahkum edilmiş olup arananlar listesindeydi.
1984 yılında Kuveyt’e ait uçağı kaçırmakla suçlanan Muhendis, Kuveyt Emiri Cabir Sabah’a suikaste teşebbüsten yargılandı.

Son olarak Kerkük işgaline Hadi Amiri ile birlikte öncülük eden Ebu Mehdi Mühendis, aynı gün bir Şii kanalında Kerkük’ün işgalini duyurmuştu.
Ebu Mehdi Muhendis, dün Musul’un batısında Peşmerge ile Haşdi Şabi ve Irak Ordusu arasında yaşanan sıcak çatışmalar sırasında öldürüldü.