Türkiye ile Kürdistan arasında büyük adım

Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani, Türkiye’ye kritik bir ziyarette bulundu. Barzani’nin üst düzey görüşmelerinde çok sayıda önemli konu masaya yatırıldı.

Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani, Türkiye’ye kritik bir ziyarette bulundu. Barzani’nin üst düzey görüşmelerinde çok sayıda önemli konu masaya yatırıldı. Ziyarete, Türkiye-Kürdistan ilişkilerinin daha da üst düzeye çıkarılması konusunda görüş birliğine varıldı. Ziyaretin en önemli sonucu ise Kürdistan Hükümeti tarafından Ankara’da temsilcilik açılması kararı oldu.
Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani, kritik bir dönemde Türkiye’ye kritik bir ziyaret yaptı.

Bölgesel sorunlar ve HDP gündemi
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre ziyaret kararı, bazı ani bölgesel gelişmeler üzerine alındı. Özel bir uçakla Türkiye’ye gelen Neçirvan Barzani’nin ilk durağı Ankara oldu. Başbakan Barzani, Ankara’da Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ayrı ayrı görüştü. Her iki görüşmede Musul operasyonu, Başika’daki Türkiye askeri varlığı, Şengal’deki PKK varlığı, Ankara-Erbil ilişkileri ve enerji politikaları çok yönlü olarak masaya yatırıldı.
Ziyarette HDP’ye yönelik operasyonlar, eşbaşkanlar ve bazı vekillerin tutuklanmaları ve özellikle de Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün gözaltına alınması da ayrıca gündeme geldiği öğrenildi.

Temsilcilik kararı
Son yılların en kritik ziyaretlerinden biri olarak değerlendirilen görüşmelerde, Ankara-Erbil arasındaki güçlü işbirliğinin çok daha üst düzeye çıkarılması kararlaştırıldı.
Bu kapsamda görüşmelerde alınan en önemli kararlardan birinin Kürdistan Hükümeti’nin Ankara’da temsilcilik açması oldu.
Ankara’daki üst düzey görüşmelerin ardından Başbakan Neçirvan Barzani, İstanbul’a geçerek Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Mabeyn Köşkü’ndeki bu görüşme de 1 saatten fazla sürdü.
Barzani-Erdoğan görüşmesinde de aynı konular çok yönlü olarak değerlendirildi.
Kürdistan’ın Ankara’da temsilcilik açmasının, iki başkent arasındaki ilişkilerde yeni bir dönüm noktası olacağı belirtiliyor. Söz konusu temsilciliğin 15 Şubat’ta açılacağı bildirildi.

Türkiye ile Kürdistan arasında büyük adım
Türkiye ile Kürdistan arasında büyük adım
Türkiye ile Kürdistan arasında büyük adım
Türkiye ile Kürdistan arasında büyük adım
Türkiye ile Kürdistan arasında büyük adım