Barzani: Ezidiler Kürdistan’ın ayrılmaz bir parçasıdır

Kürdistan Başkanı Mesud Barzani, Ezidilerin yılbaşı olan Çarşema Sor Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayınladı.

Haber Merkezi- Kürdistan Başkanı Mesud Barzani, Ezidilerin yılbaşı olan Çarşema Sor Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayınladı.


Mesajında, Ezidilerin Kürdistan halkının bir parçası olduğunu ifade eden Barzani, “Hiçbir kesim kendisini Ezidilerin üzerinde söz sahibi olarak göremez” dedi.


Başkan Barzani, mesajında şunları dile getirdi: “Ezidi yılbaşı Çarşema Sor Bayramı nedeniyle Kürdistan ve dünyadaki tüm Ezidi kardeşlerimi kutluyorum.


Ezidi Kürtler, Kürdistan’ın aziz ve ayrılmaz bir parçasıdırlar. Onların mutlulukları ve acıları, Kürdistan halkının mutluluğu ve acısıdır. Tarih boyunca Ezidi kardeşlerimiz dini kimliklerinden ötürü felaketlere maruz kalmışlardır. Ama onların Kürt kimliğine ve dini inançlarına bağlılıkları tüm planları boşa çıkarmıştır.


Allah’a şükürler olsun ki, Peşmerge verdiği kurbanlarla DAİŞ’i geri püskürttü. DAİŞ işlediği suçların bedelini ödedi ve DAİŞ teröristlerinin başları Ezidilerin ayaklarının altına düştü. Artık Ezidi kardeşlerimize karşı felaket ve acı yaşatılmasına asla müsaade etmeyeceğiz.


Ezidi yılbaşı, Çarşama Sor Bayramında, Kürdistan halkının Ezidilerin destekçisi olduğunu vurguluyoruz. Hiçbir kesim kendisi Ezidiler üzerinde söz sahibi olarak göremez. Kendi geleceklerine dair kararı sadece Ezidiler verebilir.”