Fransa Facebook'a ceza kesti

Haber Merkezi- Fransa veri koruma kurumu CNIL, Facebook’a kullanıcıların hangi bilgilerinin reklamcılarla paylaşıldığını açıklamaması sebebiyle 150 bin Avro (yaklaşık 592 bin Lira) ceza kesti. CNIL, hem Facebook Inc’e hem de Facebook İrlanda’ya kestiği cezanın Avrupa genelinde yürütülen daha geniş kapsamlı bir araştırmanın parçası olduğunu belirtti. Belçika, Hollanda, İspanya ve Almanya’da da Facebook’un uygulamalarına yönelik incelemeler sürüyor.

150 bin Avro’luk ceza, bir çeyrekte 8 milyar Dolar kazanan bir şirket için oldukça düşük bir meblağ ancak araştırma başladığı sırada CNIL tarafından verilebilecek maksimum ceza buydu. Daha sonra Ekim 2016’da yeni bir yasayla bu sınır 3 milyon Avro’ya çekildi.

FACEBOOK KARARLARA KATILMIYOR

Fransız kurumu geçtiğimiz yıl  Facebook’a kullanıcısı olmayan kişilerin web aktivitelerini izin almadan takip etmeyi bırakması ve sosyal ağ sitesinin topladığı bazı kişisel verileri ABD’ye aktarmayı durdurması için için belirli bir süre vermişti. Facebook bu konuda karar alacak kurumun CNIL değil, İrlanda veri koruma yetkilileri olduğunu belirtmişti. Facebook’un Avrupa yönetim merkezi İrlanda’nın başkenti Dublin’de bulunuyor.

Salı günü Facebook tarafından yayınlanan bir açıklamada ceza karşısında ne gibi bir tutum sergileneceği açıklanmadı ancak “CNIL’in kararını dikkate almakla birlikte bu karara katılmadığımızı belirtmek isteriz.” ifadelerine yer verildi.

 

Kaynak: Dünyahalleri