Sosyal medya devi DAİŞ'e darbe vurdu

Haber Merkezi- Twitter, DAİŞ ve sempatizanları tarafından kullanılan 376 bin 890 hesabı kapattı. Böylece DAİŞ ve propagandasını yapan kişilere ait kapatılan toplam hesap sayısı da 636 bin 248 olarak açıklandı.

DAİŞ ve sempatizanları tarafından 2014 yılından günümüze Twitter’da kapatılan toplam hesap sayısı da 636 bin 248 olarak açıklandı.

Örgütün özellikle propaganda amacıyla kullandığı bu hesapların kapanmasıyla DAİŞ sosyal medyada büyük bir yenilgiye uğramış oldu. DAİŞ'e karşı savaşında büyük bir başarı kazanan Twitter, 2017 yılında ilk yarısında kapatılan hesapların 2015 yılına göre yüzde 60 oranında artış gösterdiğini bildirdi.

Twitter'da 31 Aralık 2016 itibariyle aktif olan 319 milyon hesabın 850’de birinin kanlı terör örgütü DAİŞ militanları tarafından kullanıldığı belirtildi.

DAİŞ VE SOSYAL MEDYA

DAİŞ Irak’ın en büyük ikinci şehrini Musul’u ele geçirdikten sonra yeni bir teknik geliştirerek sosyal medyayı yoğun olarak kullanmaya başladı. Bu şekilde dünyanın her tarafından sempatizanlarının Suriye ve Irak’a gelip örgüte katılmaları sağlandı.

Twitter’ın DAİŞ’e karşı verdiği mücadele 2015 yılında başladı. Kanlı örgüt hazırladığı propaganda film ve dökümanlarını dünyaya yaymak, örgüte savaşçı kazanmak için Twitter’ı yoğunluklu olarak kullanmaya başladı.

DAİŞ, geliştirdiği sosyal medya stratejileriyle Twitter’a topluca öldürülen Irak askerlerinin fotoğraflarını yükledi. DAİŞ militanları yaptıkları eylemleri ve öldürdükleri insanların fotoğraflarını anında Twitter’a yüklüyordu.

İlk yıllarda DAİŞ’in en büyük sosyal medya girişimlerinden biri de Arapça çıkardıkları Twitter uygulaması “The Dawn of Glad Tidings” oldu. Bu uygulama, DAİŞ’in resmi propaganda aracı haline gelirken, kullanıcılarının kanlı örgüt hakkında en son haberleri alabilecekleri yer olarak tanıtıldı.

On binlerce kullanıcı bu uygulamaya ya internet üzerinden kayıt oldular ya da Google Play mağazasından uygulamayı cep telefonlarına indirdiler.

Bu uygulamayla DAİŞ sosyal medyada büyük bir cephe kazandı. İlk olarak Nisan 2014'de geniş çaplı olarak kullanılmaya başlanan uygulama, Musul'a son saldırıdan sonra günde 40 bin tweet atılmasıyla en üst seviyesine ulaştı.

ALGI OPERASYONLARINI TWİTTER’DAN YAPTILAR

DAİŞ bu uygulamayı ‘ Musul’u aldık Bağdat’ı da alıyoruz’ algısını oluşturmakta kullandı. O günlerde “Biz geliyoruz, Bağdat” yazılı tweet'lerin sayısı o kadar fazlaydı ki Twitter’da yapılan bir “Bağdat” araması ilk olarak bu resmin çıkmasına sebep olup, şehrin sakinlerine korku salmaya yetti.

Bu uygulama DAİŞ’in twitter oyunlarından sadece biriydi. Bir diğeri ise DAİŞ’in kullanıcılarını günün belirli saatlerinde binlerce 'hashtag' atmaya teşvik ederek, sosyal medyada popüler olmaya çalışmasıydı. Bu yaklaşım sayesinde, o günün popüler olan 'hashtagl'erini tweet eden bir Arap Twitter hesabı olan '@ActiveHashtags’in sonuçlarıyla da oynamasına sebep oluyordu.

TWİTTER BÜYÜK MÜCADELE VERDİ

DAİŞ kendi 'hashtag'ini '@ActiveHashtags' hesabına paylaştırdıktan sonra atılan her tweet için binlerce retweet alarak DAİŞ'in daha fazla popüler olmasını sağlıyordu. DAİŞ’in destekçileri '@ActiveHashtags' hesabına benzer hesaplardan cihad yanlısı içerikler paylaşarak aynı zamanda daha da fazla retweet çıkmasına yardımcı oluyordu. Bu stratejiler sayesinde DAİŞ gücünü sosyal medyada sürekli arttırdı.

Twitter’ın DAİŞ’e karşı yıllardır taviz vermeden sürdürdüğü savaş hiç kolay olmadı ama izlenen başarılı stratejiler sonrasında kanlı terör örgütü sosyal medyada önemli bir darbe yedi.

 

Kaynak: Voice of America