Kürt diasporası bağımsızlık referandumunda oy kullanabilecek

Kürdistan Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin, seçim komitesinin, Kürt diasporasının da bağımsızlık referandumunda oy verebilmesi için çalışmalara başladığını açıkladı.

Haber Merkezi- Kürdistan Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin, seçim komitesinin, Kürt diasporasının da bağımsızlık referandumunda oy verebilmesi için çalışmalara başladığını açıkladı.

Fuad Hüseyin, Kürdistan Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Kurulu'nun, diasporadaki Kürtlerin bağımsızlık referandumuna katılmasına imkan sağlayacağını ve bunun için hazırlık yaptıklarını söyledi.

Küdistan Başkanı Mesud Barzani, Referandum Kurulu'ndan,  25 Eylül'de gerçekleşecek olan bağımsızlık referandumuna tartışmalı bölgeleri de dahil etmelerini ve tarihi referanduma dair bütün hazırlıkların tam zamanında gerçekleştirilmesini istemişti.

Referandumun Kürdistan’ın tümünün yanısıra 140. Maddeye göre tartışmalı bölge olarak nitelendirilen Kürt bölgelerinde de yapılacağını ifade eden Hüseyin, bunun hem Kürdistan yasalarına hem de uluslararası sözleşmelere uygun olduğunun da altını çizdi.