Başkan Barzani: Referandumdan sonra bağımsızlık

Toplum önderleri, akademisyen ve Arap aşiret liderlerine hitap eden Başkan Barzani Bağdat’ın yasaları göz ardı ederek Kürdistan halkını açlığa terk ettiğini, Kürdistan halkının da bağımsızlık kararını verdiğini söyledi.

Haber Merkezi

Toplum önderleri, akademisyenler ve Ninova Arap aşiret liderlerine hitaben konuşan Kürdistan Başkanı Mesud Barzani, Kürdistan’da bağımsızlık talebinin Kürdistan halkının Irak devletiyle yaşamış olduğu acı tecrübelerin sonunda oluştuğunu belirtti.

Kürdistan halkının Irak hükümetleri eliyle son yüzyılda yaşadığı katliam ve acılara değinen Başkan Barzani, Irak’ta Baas rejiminin yıkılması ardından ortaya çıkan yeni durum ve Irak’ın yeni anayasasının yazılması süreçlerini anımsatarak şunları söyledi:

“Yeni anayasa yazılmasından sonra, Anayasa ve ona dayandırılan yasalar esas alınmadı. Kürdistan’ı cezalandırma politikaları pratiğe konuldu. Kürdistan halkının ekmeği, rızkı kesildi. Bunların akabinde Kürdistan halkı da Irak’ın bölünmesi yönünde kararını verdi.”

Irak’ın mevcut halinin kaygı verici olduğunu vurgulayan Başkan Barzani, bu haliyle birleşik bir Irak’ın kabul edilemez olduğunu ve sorunları daha da derinleştireceğini belirtti.

Referandumdan sonra Irak’la ayrılmayı müzakere edeceklerinin altını çizen Barzani, “Biz Irak ile diyalog ederek barışçıl bir şekilde ayrılmak istiyoruz ve ondan sonra da Irak ile stratejik ortak olarak devam etmek istiyoruz.” diye konuştu.

“DAİŞ’İ DOĞURAN FAKTÖRLER YOK EDİLMELİ”

Kürdistan Başkanı Mesud Barzani, konuşmasının devamında DAİŞ’i doğuran sebepler ortadan kaldırılmadığı sürece yeni DAİŞ’lerin türeyeceği uyarısında bulundu. Musul operasyonunun artık önemsenmediğini ve Musulluların kaderlerine terk edildiğini dile getiren Barzani, bölgenin hassas bir süreçten geçtiğini, DAİŞ'in Musul'dan çıkartılmasının örgütün tamamen ortadan kalktığı anlamına gelemeyeceğini söyledi.

Bölgenin geleceğiyle ilgili endişelerini dile getiren Barzani, DAİŞ’in askeri olarak yok edilmesine günler kaldığını belirtti.

Barzani şöyle konuştu:

“DAİŞ Musul'un dar bölgelerinde kuşatılmıştır, ancak Musul'un kurtarılması DAİŞ'in sonu anlamına gelmez. Irak'ta DAİŞ’i ortaya çıkaran faktörler orta yerde duruyor ve bu faktörler ortadan kaldırılmadığı sürece yeni isimler ve yeni yöntemlerle yeni DAİŞ’ler türeyecektir.”

Savaştan dolayı yaşanan büyük güçlere de değinen Başkan Barzani, yaşanan sorunların bölgedeki her kesimin sorunu olduğunu vurgulayarak, evini, toprağını terk etmek zorunda kalan milyonlarca göçmene yardım etmenin herkesin insanlık görevi olduğunu söyledi.