Venezuela'da protestolarda ölü sayısı yükseliyor

Venezuela'da aylardır süren kitlesel protestolar sürüyor. Çıkan olaylarda en az 79 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Haber Merkezi- Venezuela'da aylardır süren kitlesel protestolar sürüyor. Çıkan olaylarda en az 79 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Venezuela'da Devlet Başkanı Nicolas Maduro yönetimine karşı gelen on binlerce kişi aylardır meydanlarda. Protestocular, ülkedeki insan hakları ihlallerini eleştirerek cezaevindeki muhalefet liderlerinin salıverilmesi ve erken seçime gidilmesini talep ediyor.

Devlet Başkanı Maduro ise göstericilerin huzursuzluk ortamı yarattığını ileri sürerek, polise ve çevreye saldırdıkları gerekçesiyle muhalefeti suçluyor.

Foro Penal adlı sivil toplum örgütünden yapılan açıklamada, protestoların başladığı Nisan ayından bu yana hayatını kaybedenlerin sayısının 79'a yükseldiği belirtildi. Hayatını kaybedenlerden 63'ünün ölümüne ve böylece büyük bir bölümüne güvenlik güçlerinin müdahalesinin neden olduğu açıklandı.

Örgütün sözcüsü Alfredo Romero perşembe akşamı yaptığı açıklamada, “güvenlik güçlerince sebep olunan ölümlerin arkasında devletin adam öldürmeyi sistematik hale getirdiğine dair somut işaretlerin yer aldığını” söyledi.