Başkan Barzani: Kürtlerin taleplerine saygı duyulmalı

Kürdistan Başkanı Mesud Barzani, Filistin, BAE, Kuveyt, Sudan, Ürdün, Mısır ve Suudi Arabistan’ın Kürdistan’daki misyon temsilcilerini kabulünde konuştu.

Haber Merkezi- Kürdistan Başkanı Mesud Barzani, 7 ülkenin temsilcisini kabul ettiği görüşmede, Kürt halkının bağımsızlık talebinin meşru ve doğal olduğunu belirterek her kesimin, buna saygı duyması gerektiğini vurguladı.

Başkan Mesud Barzani bugün; Filistin, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Sudan, Ürdün, Mısır ve Suudi Arabistan’ın Kürdistan’daki konsolos ve başkonsoloslarını kabul etti.

Başkan Barzani, kabul ettiği Kürdistan’daki yedi ülkenin temsilcisiyle bir araya geldiği toplantıda Kürt halkının, diyalog ve barışçıl yolları kullanarak haklarını güvence altına almak ve bir daha Kürt halkının başına kanlı olayların yaşatılmasını engellemek için adım atmaya başladığı bu yoldan geri dönüş olmayacağını kaydetti.

Musul operasyonu ve DAİŞ sonrası bölgenin geleceğine dair de değerlendirmelerde bulunan Başkan Barzani, “DAİŞ’ten sonraki süreç çok hassas olacak ve DAİŞ gibi etmenleri oluşturan zeminin yeniden meydana gelmesinin önü kesilmeli” dedi.

“UYARILARIMIZA KULAK ASILMADI, SORUN DOĞDU”

Musul operasyonu başlamadan önce ABD’li ve Iraklı taraflara, Musul’un DAİŞ’ten kurtarılması için askeri bir planın yanında operasyon tamamlandıktan sonraki sürecin nasıl yönetilmesi gerektiğini sağlayan bir siyasi planın da olmasının gerekliliğinden önemle bahsettiğini belirten Barzani “Ancak maalesef bu önerimiz üzerinde pek durulmadı ve onun yerine işbirliklerini takip edecek bir komisyonun kurulması kararı alındı. Alındı ama bunun da gereklilikleri göz ardı edildi. Şimdi ise bahsettiğimiz sorunlarla karşı karşıyayız” diye konuştu.

“GENİŞ KATILIMLI DEMOKRATİK BİR YAPI ŞART”

Musul’un terör örgütü DAİŞ’ten temizlenmesine ramak kaldığını vurgulayan Başkan Barzani, DAİŞ’in ortaya çıkma sebeplerine dikkati çekerek, “Bu sebepler kökten ortadan kaldırılmadığı sürece, terör başka yöntemlerle ve başka isimler altında tekrar hortlayabilir” dedi.

Başkan Barzani, bu sorunun kökten çözümü için Musul’daki farklı toplumsal grupların istemlerini karşılayacak geniş katılımlı demokratik bir idari yapının oluşturulması gerektiğini söyledi.

“KÜRDİSTAN’A MÜTTEŞEKKİRİZ”

Barzani tarafından kabul edilen Arap ülkeleri temsilcileri de Kürt halkının ve Peşmergenin DAİŞ terörüne karşı elde ettikleri zaferlerden ve terörün yok edilmesinde oynadıkları rollerinden ötürü müteşekkir olduklarını aktardı.

KÜRDİSTAN HÜKÜMETİ TAKDİRE ŞAYAN

Terör örgütü DAİŞ ile mücadelede şehit olan Peşmergelerin ailelerine başsağlığı dileyerek yaralananlara da acil şifalar temenni eden Arap ülkeleri temsilcileri, Kürdistan hükümetinin, içinden geçtiği ekonomik sıkıntılara rağmen yüzbinlerce mülteciye kucak açıp bölge barışına katkı sağlamasının takdire şayan olduğunun altını çizdi.

KÜRT HALKININ MEŞRU TALEPLERİNİ DESTEKLİYORUZ

Görüşmede ayrıca bölgesel sorunlar da ele alınırken Arap ülkeleri temsilcileri Kürdistan’ın meşru taleplerinin sonuna kadar arkasında olduklarını dile getirdi.