Nuceyfi: Musul, yeni çatışmaların yaşanmasına gebedir

Eski Musul Valisi ve Ninova Muhafızları Komutanı Esil Nuceyfi, Musul'da DAİŞ'in yenilgiye uğratılması ve operasyonun bitmesinin ardından, kentte yeni bir aşamaya geçildiğini söyledi.

Haber Merkezi- Eski Musul Valisi ve Ninova Muhafızları Komutanı Esil Nuceyfi, Musul'da DAİŞ'in yenilgiye uğratılması ve operasyonun bitmesinin ardından, kentte yeni bir aşamaya geçildiğini söyledi.

DAİŞ'in Musul kent merkezinde bitirilmesinin yeni bir aşamaya geçişin göstegesi olduğunu söyleyen Nuceyfi, "DAİŞ sonrası Musul'da hayatın başlaması gerekiyor. Bu sürecin de şimdi başlaması lazım ancak bunun için herhangi bir hazırlık yapılmadığı kanaatindeyim." ifadelerini kullandı.

Musul'da DAİŞ sonrası yaşamın inşası için herhangi bir planının olmadığını ifade eden Nuceyfi, kentin yeniden inşası için de herhangi bir plan çizilmediğini söyledi.

Musul kent merkezinde bir zafer kazanılıp kazanılmadığına da değinen Nuceyfi, "Burada önemli olan Musul halkının ne hissettiğidir. Çatışmalara giren güvenlik güçlerinde zafer hissi var çünkü büyük bir bedel ödediler." dedi.

DAİŞ'ten kurtarılan bölgelerin imarı

Nuceyfi, Musul vilayetinde yeni bir çatışmanın patlak vermesinin an meselesi olduğu uyarısında bulunarak, bu konuda şunları söyledi:

"Musul, yeni çatışmaların yaşanmasına gebedir. Bana göre vilayetin 4 noktasında her an bir çatışma çıkabilir. Şengal, Telafer, Musul'un güneyi ve Musul Ovası bu hassas yerlerin başında gelmektedir. Musul'un güneyinde şimdiden çatışmalar yaşanıyor. Telafer halen örgütün elinde ve çok hassas bir yer. Yeni çatışmaların önüne geçilmesi için vilayette güçlü bir idarenin ivedilikle teşkil edilmesi lazım."

Musul kent merkezinde yaşanan çatışmalardan dolayı daha önce demografik yapının değiştirilme tehlikesinin olduğunu ancak bunun ortadan kalktığına dikkati çeken Nuceyfi, "Doğu yakasındaki aileler, çatışma bittikten hemen sonra evlerine döndü. Batı yakasında ise "Eski Musul'un" dışında diğer bölgelere dönüş olacaktır." görüşünü savundu.