Petrol Kongresi'nde Erdoğan'dan referandum ve Musul mesajı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da düzenlenen Dünya Petrol Kongresi'ndebir konuşma gerçekleştirdi. Erdoğan, Musul operasyonu ve bağımsızlık referandumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Haber Merkezi- Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da düzenlenen Dünya Petrol Kongresi'ne katıldı. Kongrede bir konuşma gerçekleştiren Erdoğan, Musul operasyonun bitişi ardından kentin geleceğini değerlendirdi. Erdoğan konuşmasında Kürdistan'da yapılacak olan bağımsızlık referandumuna ilişkin de değerlendirmede bulundu.

Erdoğan'ın Dünya Petrol Kongresi'nde gerçekleştirdiği konuşmadan satırbaşları şöyle:

"Varolduğu bölgelerde refahın kaynağı olması gereken petrol ve doğalgazı ne yazık ki savaş ve kanla anmak zorunda kaldık. Biz Türkiye olarak bu kaynakların huzur ve refaha katkı sağlaması gerektiğini savunuyoruz. Ülkemiz büyük enerji üretici ve tüketicileri arasında doğal köprü durumundadır."

"Doğu Akdeniz ve Irak gazı başta olmak üzere yeni projeleri değerlendirmeye hazırırız. Türkiye uzmanlar tarafından enerjinin İpek Yolu olarak adlandırılıyor. Küresel enerji ihtiyacının 2050 yılına gelindiğinde günümüzün iki katı olması bekleniyor. Enerjide dengeler son dönemde atılan adımlarla değişti."

KÖRFEZ ÜLKELERİNE ÇAĞRI

"Körfez bölgesinde yaşanan gerilimin bir an önce giderilmesini istiyoruz. Katar'la ilgili gerginliğin aşılabilmesi için elimizden geleni yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Bölgede krizler istemiyoruz. Diyalog en iyi çözüm yoludur diyoruz. tarafların diyalog kanallarını açık tutmaları gerekiyor. Dünyanın huzura ve işbirliğine ihtiyacı var."

"MUSUL'UN KURTARILMASI MUTLULUK VERİCİ"

"Irak'ta DAEŞ'le mücadelenin sonuna yaklaşıldığı Musul'da neticeye varıldığı haberi bizim için mutluluk vericidir. Musul'un geldiği nokta da bizim için çok önemli. Harabe bir Musul var. Bunun maliyetini kimler karşılayacak?"

REFERANDUM DEĞERLENDİRMESİ

"Bağımsızlık referandumu gibi tek taraflı girişimlerden kaçınılması, milli güçlerin etkilerinin azaltılması ve PKK'nın varlığına son verilmesi gibi hususlar bu ülkenin geleceğinde belirleyici olacaktır."

"Hiç kimse Türkiye'nin çevresinde olup bitenler karşısında sessiz kalmasını beklemesin. Ülkemizin ve milletimizin güvenliği konusunda sınırlarımız içinde ve dışında kimseden izin almadan yapmakta kararlıyız bunun da bilinmesini istiyorum. Müttefiklerimiz başta olmak üzere diğer devletlerden beklentimiz terör örgütleri yerine bizim yanımızda yer almalarıdır."