Çin'den VPN’e yasak kararı

Haber Merkezi- Çin hükumeti ülkedeki telekomünikasyon şirketlerine, 1 Şubat 2018’e kadar bireylerin sanal özel ağ (VPN) hizmetlerine ulaşımı engellemelerini söyledi. Böylece ülkenin vatandaşlarının küresel internete ulaşma ihtimali tamamen ortadan kaldırılmış olacak.

Pekin, devlet tarafından yönetilen China Mobile, Chine Unicom ve China Telecom şirketlerine, VPN hizmetlerinin engellenmesi konusunda yazı gönderdi. Resmi olarak doğrulanmayan bu bilgiyi servis eden kişiler ise isimlerinin açıklanmasını istemedi.

‘SİBER BAĞIMSIZLIK’ TALEBİ

Dünyanın en sıkı korunan internet ağlarından birine sahip olan Çin böylece tamamen içine kapanık bir internet ağına sahip olacak ve Başkan Xi Jinping’in daha önce dile getirdiği ‘siber bağımsızlık’ için ciddi bir adım atılmış olacak. Sadece Çin vatandaşları değil, ülkeyi ziyaret eden diğer kişiler de Çin’de bulundukları süre boyunca Twitter, Facebook gibi sosyal ağlatın yanı sıra dış basına ait internet sitelerini de takip edemeyecek. Vatandaşların Çin dışından bilgi alamaması ülkedeki tüm bilginin devlet tarafından yönlendirilmesine imkan sağlayacak.

VPN hizmetleri günümüzde hem işletmeler hem de bireyler tarafından sıkça kullanılıyor. Bu teknoloji yasal olarak gri bir bölgede hizmet veriyor. Çin Endüstri ve Bilişim Bakanlığı Ocak ayında yetkisi bulunmayan VPN servislerinin kapatılacağını ve şirketlerin VPN hizmetlerini sadece şirket içinde kullanması gerektiğini belirtmişti. GreenVPN adlı şirket yeni düzenlemelerle birlikte 1 Temmuz’dan itibaren hizmet vermeyi durduracağını açıklamıştı.

ÇOK ULUSLU ŞİRKETLER DE ETKİLENEBİLİR

Düzenlemenin çok uluslu şirketleri nasıl etkileyeceği henüz bilinmiyor ancak bu şirketlerin üzerinde halihazırda çok fazla baskı bulunuyor. Şirketlerin VPN hizmeti kullanabilmek için öncelikle devletten onay alması gerekiyor.

Pekin merkezli ABD-Çin Çalışma Konseyi Başkan Yardımcısı Jake Parker, düzenlemenin öncelikle bireyleri etkileyeceğini belirtirken “Geçmişte şirketlerin kullandığı VPN hizmetlerine müdahale edilmesi bile o şirketin Çin çalışmalarını durdurmayı göz önünde bulundurmasına sebep oluyordu. Bu yüzden bu gelişme oldukça önemli.” şeklinde konuştu.

 

 

Kaynak: Dünya halleri