Türkiye basınında bugün; Erdoğan'ın açıklamaları manşetlerde

Türkiye basınında bugün Erdoğan'ın 15 Temmuz anmasında, CHP'nin yürüyüşü ve OHAL hakkında yaptığı açıklamalar yer aldı. Gazetelerin ilk sayfalarında ise DAİŞ operasyonları FETÖ iddia ve soruşturmaları yer aldı.

Haber Merkezi- Türkiye basınında bugün Erdoğan'ın 15 Temmuz anmasında, CHP'nin yürüyüşü ve OHAL hakkında yaptığı açıklamalar yer aldı. Gazetelerin ilk sayfalarında ise DAİŞ operasyonları FETÖ iddia ve soruşturmaları yer aldı.

STAR: ANAMIZDAN EMDİĞİMİZ SÜT HARAM OLSUN

Türkiye’yi hedef alan terör saldırılarına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan “Vatanımızı parçalamak isteyenlere bedel ödetmeden tek bir karış toprağa adım attırırsak anamızdan emdiğimiz süt bize haram olsun” dedi.

"FETÖ’cüler için yürüyenler, tüm şehitlerimiz için tek damla gözyaşı dökmüşler midir? Teröristler için 450 km yürüyenler, şehitler için 4.5 dakikalarını ayırıp bir Fatiha okudular mı?"

"15 Temmuz’u televizyon karşısında karşıladıkları için bu ruhu anlayamayacaklar. Çanakkale şehitlerimiz neyse 15 Temmuz şehitlerimiz de odur. Tüm dünyanın gördüğü darbeyi bir tek CHP genel başkanı ve avanesi farkına varamamıştır."

SABAH: SOKAĞA ÇIKAMAZ HALE GELİRSİN

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sokaksa sokak diyerek kendi aklınca milleti ve devleti tehdit eden bu kişi, böyle bir yanlışa sapması halinde, asıl kendisinin sokağa çıkamaz hale geleceğini iyi bilmeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, dün AK Parti Sosyal Politikalar Başkanlığı'nca hazırlanan "15 Temmuz Milli İrade Zaferi'nin Analizi" kitabının tanıtım toplantısına katıldı. Erdoğan konuşmasında şunları söyledi:
Aradan geçen zamana rağmen 15 Temmuz'un anlamını anlamayan gafiller var. Bunların başında ana muhalefet partisinin başındaki zat geliyor.
Sokaksa sokak diyerek kendi aklınca milleti ve devleti tehdit eden bu kişi, böyle bir yanlışa sapması halinde, asıl kendisinin sokağa çıkamaz hale geleceğini iyi bilmeli. Böyle bir yola mı tevessül edeceksen, sokağa çıkamaz hale sen gelirsin. Sokakta aranan adaletin adı intikamdır. Onun sonu da vandallıktır.

HÜRRİYET : İSTANBUL'A BENZEMESİN

İzmir Mavişehir’de açık spor alanı olarak görünen 115 dönümlük iki ayrı araziye Bakanlıktan imar izninin çıkması Başkan Aziz Kocaoğlu’nu isyan ettirdi. Sosyal medyada ‘Yazıktır bu kente’ diyerek tepkisini gösteren Kocaoğlu, “Biz İzmir’in yaşanacak bir kent olmasını istiyoruz. Rant peşinde değiliz. Dünyanın en güzel kenti İstanbul’un düştüğü duruma İzmir’i düşürmek istemiyoruz”dedi.

Son günlerde ‘Yaşanacak Şehir’ sloganı ve aldığı göç ile konuşulan İzmir’de en büyük korku İstanbul’a benzemek. Bu konuda büyük mücadele verdiği bilinen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu yaşanan bir gelişme sosyal medyada isyan ettirdi. “Mavişehir’de açık spor alanı olarak ayırdığımız 115 dönümlük iki arazi için imar çalışması geldi dün Bakanlıktan. Yazıktır bu kente” paylaşımıyla gündeme gelen Kocaoğlu hemen arkasından da Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Mavişehir’de imar planında spor alanı olan ve TOKİ’nin 2011 yılında sattığı 100 ve 15 dönümlük iki arsayı imara açacak plan çalışması geldiğini açıkladı.

YENİ ŞAFAK: SOKAĞA ÇIKAMAZ HALE GELİRSİN

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sürekli sokağı işaret eden Kılıçdaroğlu’na sert çıktı: Sokaksa sokak diyerek milleti ve devleti tehdit eden bu kişi asıl kendisinin sokağa çıkamaz hale geleceğini iyi bilmeli. Açık konuşuyorum, böyle bir yola mı tevessül edeceksin, sokağa çıkamaz hale sen gelirsin. Korkaklardan, ödleklerden bir şey olmaz bu böyle bilinmeli.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde “15 Temmuz Milli İrade Zaferinin Analizi Kitabı”nın tanıtımında, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Maltepe mitingindeki “Sokaksa, evet sonuna kadar sokak” sözlerine sert tepki gösterdi: Aradan geçen bir yıla rağmen 15 Temmuz’u anlayamayan gafiller olduğunu görüyoruz. Bu gafillerin başında anamuhalefet partisinin tepesindeki zat geliyor. Ankara’dan İstanbul’a yürüyen bir kişi derdinin ne olduğunu Maltepe’de yaptığı konuşmada ifşa etti. Olsa olsa sözde adalet yürüyüşü olabilir. Hasta dediler, durumu kötü dediler... Ve cezaevinden çıkmasını istedikleri Mardin Belediye Başkanı (Ahmet Türk) bayağı yürüyebiliyor. Hani hastaydı? Arkasında PKK terör örgütünün olduğu bu kişilerle nasıl oluyor da omuz omuza yürüyebiliyorsunuz?

CUMHURİYET: İNTİKAM RAPORU

Darbe Komisyonu’nun açıklanan taslak raporuna yapılan eklemede CHP’nin FETÖ ile amaç birliği içinde olduğu ve cesaretlendirdiği suçlaması yer aldı.

TBMM Darbe Araştırma Komisyonu’nun asıl raporuna CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a yaptığı adalet yürüyüşü sırasında yapılan eklemelerde CHP’nin FETÖ’yle amaç birliği içinde olduğu, CHP’nin FETÖ’yü darbe yapma konusunda cesaretlendirdiği yönünde ağır suçlamalar eklendi. Rapora yapılan eklemede, “15 Temmuz sonrası FETÖ davalarına gösterdiği karşıtlık ve FETÖ’yü aklama girişimlerinin bir anayasal kurum olan anamuhalefet partisi tarafından niçin ısrarla bir politika tarzı olarak benimsendiği anlaşılmamaktadır” ifadeleri yer aldı. TBMM Darbe Araştırma Komisyonu’nun geçtiğimiz Mayıs ayında taslak raporu açıklamasının ardından başta Genelkurmay Başkanı Hulisi Akar ve MİT’in FETÖ yapılanmasıyla ilgili önemli raporu olmak üzere pek çok bilgi ve belgenin asıl rapora ekleneceği açıklanmıştı. Taslak raporda darbenin siyasi ayağının kimlerden oluştuğu ve FETÖ siyaset ilişkisi konusunda kamuoyunda merak edilen soruların cevaplarının olmaması tartışma yaratmıştı. Edinilen bilgiye göre taslak rapora komisyona son anda ulaşan önemli belge, bilgi ve yanıtlar eklenirken, raporun “Darbe Girişiminin ve Darbe Girişimine Karşı Alınan Tedbirlerin Etkileri” başlıklı ana bölümün altında yer alan “2.3.3 Siyaset” alt başlığına kapsamlı bir ekleme yapıldı. Taslak raporda yalnızca üç paragraftan oluşan söz konusu bölümde siyasi partilerin darbe karşıtı duruşları anlatılarak, darbeye karşı alınan ortak tavıra yönelik örnekler veriliyordu. Söz konusu bölümde Yenikapı mitingi anlatılarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin karşılıklı olarak birbirleri haklarındaki suçlamaları geri çektikleri belirtiliyordu.