Türkiye'deki cezaevlerinde bulunan tutuklu sayısı açıklandı

Türkiye Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TBMM Genel Kurulu'nda, milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Bozdağ cezaevlerinde bulunan tutuklu sayısına yönelik açıklamasında cezaevlerinde bugün itibarıyla Türkiye'deki cezaevlerinde 85 bin 406 tutuklu bulunduğunu söyledi.

Haber Merkezi- Türkiye Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TBMM Genel Kurulu'nda, milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Bozdağ cezaevlerinde bulunan tutuklu sayısına yönelik açıklamasında cezaevlerinde bugün itibarıyla Türkiye'deki cezaevlerinde 85 bin 406 tutuklu bulunduğunu söyledi.

Bakan Bozdağ, Hakimler ve Savcılar Kurulunun (HSK) 15 yerde bölge adliye mahkemesi, ayrıca 8 yerde bölge idare mahkemesi kurulmasına ilişkin daha önce karar aldığını hatırlattı.

Bu mahkemelere birinci sınıf hakim ve savcıların atanması gerektiğini anlatan Bozdağ, yargıyla da geniş istişareler yapmak suretiyle ilk olarak 7 bölge adliye mahkemesinin faaliyete geçirilmesi kararı alındığını ve gerekli atamaların yapıldığını dile getirdi.

Bozdağ, şu anda cezaevlerinde bin 737'si tutuklu, bin 47'si hükümlü olmak üzere toplam 2 bin 784 çocuğun kaldığına değindi.

Bugün itibarıyla Türkiye'deki cezaevlerinde 85 bin 406 tutuklu bulunduğuna işaret eden Bozdağ, "Aynı yatağı kullanan hükümlü bulunması söz konusu değildir." ifadesini kullandı.

ANITKABİR'İN İMARA AÇILACAĞI İDDİALARI

Bekir Bozdağ, sosyal medya gündeminde tartışılan Atatürk'ün mezarı Anıtkabir'in imara açılması diye bir konunun olmadığını belirterek, şöyle konuştu:

"Anıtkabir'in imara açılmasını Ankara Büyükşehir Belediyesi veya herhangi bir belediye başkanının düşüneceğini tahmin etmiyorum. Mimarlar Odasının çarpıtması var, onların söylediği gerçek değil. Milli Savunma Bakanlığının kullanmakta olduğu lojmanlar var, o da Anıtkabir'in içinde değil, karşı tarafta. Melih Gökçek onunla ilgili bir konu olduğunu söyledi. Yeni bir inşaat falan değil."