Ferid Yasin: Peşmerge olmasaydı Musul’da başarı olmazdı

Irak'ın Washington Büyükelçisi Ferid Yasin, “Peşmerge güçlerinin Irak ordusuna desteği olmasaydı Musul'da başarı olmazdı.” dedi.

Haber Merkezi

Irak'ın Washington Büyükelçisi Ferid Yasin, "Peşmerge güçlerinin Irak ordusuna desteği olmasaydı Musul'da başarı olmazdı." dedi.

Peşmerge güçlerinin, Musul operasyonunun kilit aktörü olduğunu vurgulayan Yasin, “Peşmerge, DAİŞ’le mücadelede büyük bir bedel ödedi ve bu bedeller ödenmeseydi başarı da olmazdı.” diye konuştu.

Musul operasyonu ardından sivillerin evlerine geri dönüşü için yapılması beklenen imar ve hizmet çalışmaları hakkında konuşan Ferit Yasin, savaştan dolayı evlerini terk edip kaçmak zorunda kalan 2 milyona yakın insana kapılarını açtığı için Kürdistan’ın büyük bir insani fedakarlık sergilediğini vurgulayarak, DAİŞ’le savaşın sürdüğü ve bu savaştan dolayı ekonomik sorunların had safhaya çıktığı bir dönemde bu insani duruşun sergilenmesinin övgüye değer olduğunu söyledi.

"ABD, İNSANİ YARDIMDA BULUNACAK"

ABD’nin Irak Büyükelçisi Douglas Silliman ise Kürdistan ve Irak’ta yerlerinden göç etmek zorunda kalmış 3 milyondan fazla insan için ABD’nin insani yardımda bulunacağını belirterek, bu konuda hem Erbil ve Bağdat yönetimleri hem de uluslararası toplumun üzerine büyük sorumluluklar düştüğünü söyledi.