İki hükümet ateşkeste anlaştı

Libya’da Ulusal Uzlaşı Hükümeti Başbakanı el-Sarac ile doğuyu kontrol eden Haftar birlikleri çatışmaları sonlandırma yönünde anlaştı.

Haber Merkezi - Libya’da Ulusal Uzlaşı Hükümeti Başbakanı el-Sarac ile doğuyu kontrol eden Haftar birlikleri çatışmaları sonlandırma yönünde anlaştı.

Libya'da 2011 yılından beri devam eden şiddet ve çatışmaların tarafları ateşkes ve en kısa zamanda seçimler düzenlemek üzere anlaştı.

Fransız haber ajansı AFP'nin edindiği bilgiye göre Birleşmiş Milletler destekli Ulusal Uzlaşı Hükümeti Başbakanı Fayiz el-Sarac ve ülkenin doğusunu kontrol eden Mısır destekli Halife Kasım Haftar taslak ateşkes metni üzerinde anlaştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron girişimiyle bir araya gelen taraflar 2011 yılından beri ülkede devam eden ve eski lider Muammer Kaddafi'nin ölümünden sonra bir türlü bitmeyen şiddet dalgasını sonlandırmak için ilk kez el sıkıştı.

Taraflar aynı zamanda "en kısa zamanda" seçimlerin düzenlenmesi için gerekli girişimlerde bulunacak. Görüşmelere BM Libya Temsilcisi Ghassam Salame başkanlık ediyor.