TBMM'de vekil sayısını 600'e çıkaran karar açıklandı

Türkiye referandum ile oylanarak kabul edilen anayasa değişikliğinde yer alan milletvekili sayısının yükseltilmesine ilişkin karar yayınlandı.

Haber Merkezi

Türkiye referandum ile oylanarak kabul edilen anayasa değişikliğinde yer alan milletvekili sayısının yükseltilmesine ilişkin karar yayınlandı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), TBMM’deki milletvekili sayısının 600’e çıkarılmasına yönelik kararı Resmi Gazete’de yayınlandı.

Referandumla kabul edilen anayasa değişikliğiyle 600 olan milletvekili sayısına göre illere dağılım yaptı. 32 ilin milletvekili sayısı arttı. Milletvekili sayısında en çok artış, İstanbul ve Ankara'da oldu.

KÜRT İLLERİNDE DE SAYI DEĞİŞTİ

Değişiklikle birlikte bazı Kürt illerinde de milletvekili sayısı arttı, illerin son sayımdaki nüfusuna göre milletvekili sayısı değişti. Diyarbakır’daki milletvekili sayısı 11’den 12’ye yükseldi.  Batman, Antep, Urfa, Muş ve Elazığ’ın da milletvekili sayısı arttı. Buna göre Batman ve Elazığ’ın 4’ten 5’e, Muş’un ise 3’ten 4’e yükseldi. Değişiklikte en yüksek rakam ise 2 milletvekili artarak 12’den 14 milletvekili sayısına çıkan Antep ve Urfa’nın oldu.

Düzenlemeyle Ankara'nın seçim bölgesi sayısı, 2'den 3'e çıktı. İstanbul, 3 seçim bölgesi olarak aynı kaldı. İstanbul'un milletvekili sayısı, 88'den 97'ye yükseldi. Ankara'nın 32 olan milletvekili sayısı 36'ya

İŞTE İLLERİN YENİ VEKİL SAYILARI;