PKK karşıtlarına PKK davası

Diyarbakır’da PKK'ye muhalif kimliği ile tanınan ve daha önce YDG-H tarafından çalışmaları engellenmek istenen Kürdistan Gençlik Hareketi Derneği (TEVGER) üyesi 4 kişiye, “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın ilk duruşması yapıldı.

Diyarbakır’da PKK'ye muhalif kimliği ile tanınan ve daha önce YDG-H tarafından çalışmaları engellenmek istenen Kürdistan Gençlik Hareketi Derneği (TEVGER) üyesi 4 kişiye, “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın ilk duruşması yapıldı. Duruşmada söz alan sanık avukatı Sabahattin Korkmaz, müvekkillerinin üye olduğu derneğin PKK ile taban tabana zıt olduğunu söyledi.

Diyarbakır'da 2013 yılında kurulan ve PKK'ye karşı yaptığı sert muhalefet ile bilinen Kürdistan Gençlik Hareketi Derneği (TEVGER) tarafından 28 Ocak 2015 günü Suriye'deki kantonlarla ilgili bir basın açıklaması yapıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, PYD'nin kurduğu kantonların eleştirildiği basın açıklamasına ilişkin soruşturma başlattı. Soruşturma sonunda hazırlanan iddianamede; açıklamayı okuyan Vedat Yaraş ile TEVGER üyeleri Roger Çağer, Kadir Sutay ve Gül Merve Demirdağ hakkında 'Terör örgütü propagandası yapmak'suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istendi.

ÇAĞER: KOBANİ'NİN IŞİD'DEN KURTARILMASINI KUTLUYORDUK

İddianamenin kabul edilmesinin ardından 4 tutuksuz sanığın yargılanmasına Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Davanın ilk duruşmasına sanıklar Roger Çağer ve Vedat Yaraş ile avukatları katıldı. Duruşmada Kürtçe ifade veren Roger Çağer, 2013 yılında kurulan Kürdistan Gençlik Hareketi Derneği'nin üyesi olduğunu belirterek, "Olay günü Kobani'nin IŞİD'den kurtarılmasını kutluyorduk. Bu nedenle toplanmıştık. Yine bu nedenle açıklama yapıldı. Ben de bu sırada 'Yaşasın Kürdistan' diye slogan attım. Bunun dışında slogan atmadım. Suçlamayı kabul etmiyorum" dedi.

Savunması alınan sanık Vedat Yaraş ise aynı derneğin üyesi olduğunu belirterek, "Eylem sırasında basın açıklaması okundu. 'Yaşasın Kürdistan, Yaşasın Bağımsızlık' diye slogan attım. Ben de sloganlara eşlik ettim. Suçlamayı kabul etmiyorum" dedi.

Daha sonra söz alan sanık avukatı Sebahattin Korkmaz ise müvekkillerinin durduğu nokta ile PKK arasında taban tabana zıtlık olduğunu ifade ederek, "Bu siyasi bir davadır. Bu eylemde herhangi bir PKK propagandası yoktur. Zaten bu derneği durduğu nokta PKK ile taban tabana zıttır. Bunlar bağımsızlığı savunuyor. Aynı zamanda PYD'nin Suriye'de ilan ettiği kantonları protesto etmektedirler. Bugün Irak Kürdistan Bölgesi'nin bağımsızlığı konuşulmaktadır. Bu duruma yine PKK karşı çıkmaktadır. Dolayısıyla ortada bir propaganda suçu yoktur" dedi.

Duruşma eksiklerin tamamlanması için ertelendi.