"Telefer operasyonu daha kolay olacak"

Musul Operasyonları Komutanı Tuğgeneral Necim Abdullah Ciburi, Telefer’in coğrafi konumundan dolayı buraya yapılacka olan operasyonların daha kolay olacağını söyledi.
kurdistan24.net

Haber Merkezi

Musul Operasyonları Komutanı Tuğgeneral Necim Abdullah Ciburi, Telefer’in coğrafi konumundan dolayı buraya yapılacak olan operasyonların daha kolay olacağını söyledi.

Irak'ın Musul kentinin DAİŞ'ten kurtarılması için 17 Ekim'de Peşmerge ve Irak güçleri tarafından başlatılan ve Peşmergenin plan dahilinde görevini tamamlamasıyla Irak güçlerinin devam ettirdiği Musul operasyonu 9 ay sürmüştü.

Musul operasyonunun 9 ay sürdüğünü hatırlatan Ciburi, Telefer operasyonun daha kısa süreceğini söyledi. Terör örgütü DAİŞ'in Irak'taki yeni merkezi olarak tanımladığı Telefer'de bulunan silahlı DAİŞ üyeleri ve ailelerin daha az olduğunu belirten Ciburi, Reuters' a verdiği demecinde bu operasyonun Musul kadar zor ve sert olmayacağına dikkar çekti.

Musul'un tarihi ve büyük bir kent olduğunu bu nedenle de uzun sürdüğünü dile getiren Ciburi, Telefer'deki DAİŞ üyelerinin 1,500-2,000 kadarının Musul'dan buraya gittiğini bu nedenle teröristlerin morallaerinin kötü olduğunu söyledi.

Telefer'deki Seraye bölgesinde bulunan sokakların dar olduğunu burada biraz zorlanabilieceklerini ifade eden Ciburi diğer bölgelerde ise geniş operasyon alanlarının olacağını ve tanklarla kente girebileceklerini söyledi.