Kürdistan'da referandum için 6 milyon seçmen

Kürdistan Yüksek Seçim ve Referandum Kurulu, 25 Eylül'de yapılacak olan bağımsızlık referandumunda oy kullanacak seçmen sayısının 6 milyon civarında olduğunu açıkladı.

Haber Merkezi
Kürdistan Yüksek Seçim ve Referandum Kurulu, 25 Eylül'de yapılacak olan bağımsızlık referandumunda oy kullanacak seçmen sayısının 6 milyon civarında olduğunu açıkladı.
25 Eylül'de yapılacak olan bağımsızlık referandumuna dair daha önce kurulacak sandık sayısını açıklayan Referandum Kurulu, oy kullanacak seçmen sayısını da açıklayarak bu sayının 6 milyon civarında olacağını belirtti.

Seçmen kayıtları için 280 merkezin oluşturulacağı belirtilirken önümüzdeki günlerde referandum için oluşturulacak seçmen listelerinin hazırlanacağı ifade edildi. Haftalık Bas Soranî Gazetesi’ne konuşan Kürdistan Yüksek Seçim ve Referandum Kurulu Başkanı Hendirên Mihemed, Kürdistan Bölgesi, Kürdistan Bölgesi İdaresi Dışında Kalan Kürt Bölgeleri ve Kerkük’te 25 Eylül’de oy kullanacak seçmen sayısını yaklaşık 6 milyon olarak açıkladı.

Haftalık Bas Soranî Gazetesi’ne konuşan Kürdistan Yüksek Seçim ve Referandum Kurulu Başkanı Hendirên Mihemed, Kürdistan Bölgesi, Kürdistan Bölgesi İdaresi Dışında Kalan Kürt Bölgeleri ve Kerkük’te 25 Eylül’de oy kullanacak seçmen sayısını yaklaşık 6 milyon olarak açıkladı.

Komisyon üyelerinin eğitimlerinin henüz tamamlanmadığını kaydeden Kürdistan Yüksek Seçim ve Referandum Kurulu Kayıt Sorumlusu Karwan Celal ise alt komisyonların eğitimlerinin tamamalanır tamamlanmaz kayıt işlemlerinin başlayacağını ifade etti.

Kürdistan Yüksek Seçim ve Referandum Kurulu, seçmen yaşının 18 olduğunu ve oy kullanmak isteyen vatandaşların isimlerini kayıt bürolarına vermeleri gerektiğini belirtiyor.
Referandumda seçmenleri bilgilendirmek maksadıyla bazı planlarının bulunduğunu dile getiren Celal, vatandaşların referandum konusunda tüm sorularını gidermek için gerekli kamuoyu çalışmalarını başlatacaklarını söyledi.