Rusya VPN'i yasakladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede yasaklı web sitelerine erişmek için kullanılan VPN servislerini yasaklayan yasayı onayladı.

Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede yasaklı web sitelerine erişmek için kullanılan VPN servislerini yasaklayan yasayı onayladı. Pazar günü devletin resmi web sitesinden yayımlanan karar, Rus Parlamentosu’nun alt meclisi Duma tarafından onaylanmıştı.

Yeni kanun kullanıcıların sanal özel ağ (VPN) ve anonimleştirici olarak bilinen diğer benzer teknolojileri kullanmasını yasaklıyor. Bu servisler kullanıcının kimliğini gizleyerek başka bir bağlantı üzerinden yasaklı sitelere erişmesini sağlıyor. Yasanın 1 Kasım’dan itibaren yürürlüğe gireceği açıklandı.

Duma Bilgi Politikaları Komitesi Başkanı Leonid Levin yeni yasanın, halihazırda yasalara uyan vatandaşları etkilemeyeceğini, sadece yasa dışı içeriklere erişimi engelleyeceğini söyledi.

Öte yandan, internet sansürü konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Çin’den de VPN servislerine bir darbe geldi. Apple, Çin’deki uygulama mağazasından VPN servislerini kaldırdığını açıkladı. Bu hamle VPN servis sağlayıcılarının Apple’ı, baskılara boyun eğmekle suçlamasına sebep oldu.

Çin’in meşhur ‘Güvenlik Seddi’ ülkedeki kullanıcıların yurt dışındaki sitelere erişimini engelliyor. Bu seddi aşmanın en bilinen yöntemi ise VPN kullanmak. Ancak Ocak ayında Pekin, devlet tarafından onaylanmayan tüm VPN servislerini kaldırmaya karar vermişti. Onaylı VPN servisleri ise devletin altyapısını kullanmak zorunda.

Pazar günü Apple’dan yapılan açıklama ile şirketin Çin kanunlarına uymak amacıyla Çin App Store’undaki VPN hizmetlerini kaldırdığı onaylandı. Pekin yönetimi özellikle Ağustos ayındaki Komünist Parti Kongresi öncesi internet üzerindeki kontrollerini artırmak istiyor.

 

 

Kaynak: Dünyahalleri