Dünya bu yıl kendine yetemedi

2 Ağustos itibariyle Dünya'nın bu sene yeniden oluşturabileceği bütün kaynakları kullandık.

Haber Merkezi

Dünya'da 1 yılda yetiştirilen ve beslenen tüm bitkisel ve hayvansal gıda ürünleri ile su kaynakları önceki yıllarda Ekim aylarında tükenirken, bu yıl 2 Ağustos tarihi itibari ile tüketildi.

Kaynakların tüketimini her yıl inceleyen Global Footprint Network sivil toplum kuruluşu, durumun çok vahim olduğu konusunda uyarıda bulundu. 2017 senesinde insanların, dünyanın verebileceği doğal kaynakların 1,7 katını tüketeceğini açıklayan Global Footprint Network, bu şekilde devam edilirse 2050 yılında kullanılacak yaşam kaynakları için "2 Dünya" gerekeceğini belirtiyor.

Dünya'da 1 yılda üretilebilen kaynaklar 1970'li yıllardan beri her sene daha da erken tükeniyor.

Dünya'nın 1 yılda verebildiği doğal kaynaklar 1970 yılında 23 Aralık tarihinde tüketilmişken, 1980 yılında 3 Kasım, 1990 yılında 13 Ekim, 2000 yılında 4 Ekim, 2010 yılında 28 Ağustos, 2015 yılında 13 Ağustos’ta tüketildi.

Son 3 senedir "tükenme tarihindeki" geri çekilmenin biraz yavaşladığını belirten Global Footprint Network yetkilileri, dünyanın 1 senede verebildiği doğal kaynakların her sene biraz daha çabuk tüketildiğini, tabii kaynakların "yenilenebilir" olmadığını vurguladı.

Dünya'nın 1 yıl içinde 'yenileyebildiği' miktarda gıda kaynağının tümü, bu yıl 2 Ağustos tarihi itibari ile tüketilmiş oldu ve bu tarihten itibaren insanlık bir anlamda 'kredi' ile yaşamaya devam edecek.

Bu durumda gıda kaynakları, giderek kalıcı biçimde ortadan kalkıyor.