Doğubayazıt'a Ehmedê Xanî Müzesi

Bölgenin 3 bin yıllık tarihine ışık tutacak olan Ehmedê Xanî Müzesi Doğubayazıt'a açılıyor.

 Haber Merkezi - Bölgenin 3 bin yıllık tarihine ışık tutacak olan Ehmedê Xanî Müzesi Doğubayazıt'a açılıyor.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamada, bakanlık görevini devraldıktan sonra turizm sektörüyle bir değerlendirme toplantısı yapan Kurtulmuş'un yarın da doğudaki cazibe merkezlerinden Ağrı'yı ziyaret edeceği bildirildi.

Açıklamada, Bakan Kurtulmuş'un yarınki ziyareti kapsamında UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nin şaheserlerinden İshak Paşa Sarayı ile Doğu Anadolu'nun ziyaretçi akınına uğrayan manevi miraslarından Ehmedê Xanî Türbesi'nde incelemelerde bulunacağı aktarıldı.

Kurtulmuş ayrıca, Ağrı Valiliği ile Doğubayazıt Kaymakamlığınca yapımı gerçekleştirilen " Ehmedê Xanî Müzesi ve Geleneksel Doğubayazıt Evi" ile Ehmedê Xanî Kültür, Sanat ve Turizm Festivali'nin açılışına da katılacak.

Açıklamaya göre, türbesi Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan ve daha evvel "Mem u Zin" adlı eserinin Türkçe ve Kürtçe dillerinde basımı Kültür ve Turizm Bakanlığınca yapılan şair, filozof ve mutasavvıf Ehmedê Xanî, yarın açılacak müzeyle de bölgenin 3 bin yıllık tarihine ışık tutacak.

Müzenin temelleri, İshak Paşa Sarayı'nın altında Ağrı Dağı'nın karşısındaki bir arazi üzerinde yer alıyor.