Afganistan'dan ABD'nin yeni stratejisine yanıt: Minnettarız

ABD Başkanı Donald Trump, Afganistan'daki asker sayısının artırılmasına sıcak baktığını açıkladı.

Haber Merkezi

ABD Başkanı Donald Trump,  Afganistan'daki asker sayısının artırılmasına sıcak baktığını açıkladı. Afganistan, Trump'ın açıklamasına "minnettarız" karşılığını verdi.

ABD, Afganistan stratejisini yeniledi. Başkan Donald Trump, Arlington'da yaptığı konuşmada El Kaide ve DAİŞ ile mücadelenin artırılacağını ve Afganistan'ın Taliban'ın eline geçmesinin aktif şekilde önleneceğini duyurdu. ABD'nin yabancı bir ülkenin kendi modeline uydurulması girişimlerinde bundan böyle rol almayacağını söyleyen ABD Başkanı "Geleceğine sahip çıkıp toplumu yönetmek ve süresiz barışa kavuşmak Afganistan halkının elindedir” dedi.

Radikal dinci Taliban'ın Afganistan'daki siyasi çözümün parçası olabileceğine inanmadığını belirten Donald Trump, "sonuç alıcı askeri operasyonların ardından Taliban öğelerini de barındıran bir siyasi çözüm bulunmasının mümkün olduğunu ancak bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini kimsenin bilemeyeceğini" ifade etti.

AFGANİSTAN: MİNNETTARIZ

Afganistan Devlet Başkanı Gani de ABD'nin Afganistan'da kalan askerlerinin geri çekilmesi konusundaki zaman sınırlamalarının kaldırıldığı, Başkan Trump tarafından duyurulan, yeni stratejiyi 'minnettarlıkla' karşıladı.

Gani açıklamasında "Bölgeyi terör tehdidinden kurtarmak için ortak mücadelemize desteğin bu teyidi nedeniyle ABD halkı ve Trump'a minnettarım" dedi.

Gani yeni stratejinin Afgan ulusal güvenlik güçlerinin eğitim kapasitesini geliştirebileceğini de vurguladı.