Çin’de isimsiz yorum yapmak yasaklandı

Çinli internet kullanıcılarına bir kötü haber daha. Çin’de internet üzerinde anonim olarak paylaşım yapmak ve yorum yazmak 1 Ekim itibarıyla yasaklanıyor.

Haber Merkezi

Çin’de internet üzerinde anonim olarak paylaşım yapmak ve yorum yazmak 1 Ekim itibarıyla yasaklanıyor. Yeni düzenleme, hükumetin ülkedeki internet kullanımını kontrol etmek adına yaptığı en son hamle.

Çin Siber Alan Yönetimi’ne göre, sosyal medya siteleri ve tartışma forumlarının kullanıcıların yorum yazmasına veya paylaşım yapmasına izin vermeden önce gerçek kimliklerini doğrulaması gerekiyor. Haber sitelerine yapılan yorumların da site yönetimi tarafından gözden geçirilmeden yayımlanması yasaklandı.

Örneğin, Quora benzeri bir soru cevap sitesi Zhihu şimdiden kullanıcılarından kimliklerini cep telefonu numarasıyla doğrulamalarını istemeye başladı. Daha sonra bu telefon numaraları kişilerin dijital kimlik kartlarına bağlanıyor. Bu uygulamayı kabul etmeyenler sitede paylaşım yapamıyor.

“AMACIMIZ SAHTE HABERLERİ ENGELLEMEK”

Yayımlanan açıklamada bu hamlenin sahte haberlerin yayılmasını engellemek için yapıldığı belirtildi. İnternet üzerindeki yorumların, sahte haberlerin yayılmasına, hakaretlere ve yasa dışı bilgilerin verilmesine sebep olduğu ifade edildi.

Çin’in, Twitter’ın sansürlü versiyonu Weibo’da da tabii ki sadece bu uygulamayı destekleyen yorumlar görüldü. Bir kullanıcı bu  uygulamanın yıllar önce kullanıma girmesi gerektiğini söylerken bir diğeri de “Söylediklerinin sorumluluğunu almazsan ifade özgürlüğünün bir anlamı yoktur.” şeklinde konuştu.

Ancak bu hamle aslında Çin’in internet üzerindeki ifade özgürlüğüne son birkaç ay içinde vurduğu darbelerden sadece birisi. Temmuz ayında Çin’de internet üzerinden canlı yayın yapmak ve VPN servislerini kullanmak yasaklanmıştı. Çin’de pek çok kişi, Google, Facebook, Twitter gibi servislere giriş yapabilmek için VPN servislerinden yararlanıyordu.