Diyarbakır Barosu'dan saldırılara tepki: Edi bese

Diyarbakır Barosu, Şırnak ve Diyarbakır Lice’de gerçekleşen ve sivillerin hayatını kaybettiği saldırıları kınayarak 25 ay içindeki çatışmalı süreçte 2 bin 722 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Haber Merkezi

Diyarbakır Barosu, Şırnak ve Diyarbakır Lice’de gerçekleşen, sivillerin hayatını kaybettiği saldırıları kınayarak 25 ay içindeki çatışmalı süreçte 2 bin 722 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Kürtçe ‘Edi bese' (Artık yeter) başlığıyla yazılı açıklama yapan baro, "bölgede 30 yılı çatışmalarla geçmiş, 40 binin üzerinde insanın yaşamını yitirdiği bir dönemden sonra, çatışmasız geçen çözüm sürecinin bölgede büyük ümitler doğurduğunu" belirtti.

Toplumun beklentilerinin aksine nihai sonuca ulaşılamadığını savunan Diyarbakır Barosu, 24 Temmuz 2015'te Ceylanpınar'da iki polisin öldürülmesiyle birlikte kabul edilemez yeni bir çatışmalı sürecin içine girildiğini kaydetti.

'SORUNLARI DERİNLEŞTİRİR'

Açıklamada PKK'nin son eylemlerine de değinilerek şöyle denildi:

"Bu olaydan sonra başlayan ve halen devam eden çatışmalı süreçte 2 bin 722 insanımız yaşamını yitirmiştir. Son olarak, 28 Ağustos 2017 tarihinde Şırnak'ın Uludere ilçesinde yol inşaatında çalışan üç işçi ile Diyarbakır'ın Lice ilçesinde sivil bir vatandaşın öldürülmesi olaylarını kabul edilemez buluyor ve kınıyoruz! Bu saldırılarda hayatlarını kaybedenlere rahmet, ailelerine başsağlığı diliyoruz. Diyarbakır Barosu, kimden gelirse gelsin başta siviller olmak üzere yaşam hakkına yönelik ihlallerin karşısında olup, sorunların şiddetten uzak yol ve yöntemlerle çözülebileceğini savunmakta; bu bağlamda, sorunların siyasal ve demokratik kanallar dışındaki çözüm arayışlarının yeni acıları yaratıp, var olan sorunları derinleştireceğine inanmaktadır. Bu sebeple ‘Yaşam hakkına yönelik her türlü müdahalelere artık yeter!' diyoruz."