VPN satışına hapis cezası

Çin hükumeti, ‘büyük güvenlik duvarı‘ diye tabir edilen ve kişilerin internette yaptıklarını takip eden bir sistem kurmuş durumda.

Haber Merkezi

Çin’in Guangdong eyaletinde yaşayan bir vatandaş sanal özel ağ (VPN) uygulaması sattığı iddia edilerek 9 ay hapse mahkum edildi.

İddialara göre Deng Jiewei, isimli bir vatandaş, 2015 yılının sonlarında VPN satmaya başladı ve Ağustos 2016’da yakalandı. Çin hükumeti, ‘büyük güvenlik duvarı‘ diye tabir edilen ve kişilerin internette yaptıklarını takip eden bir sistem kurmuş durumda. Nitekim Facebook ve YouTube gibi sitelere erişim bulunmuyor. Bu da Çin’deki birçok kişinin VPN kullanmasına sebep oluyor. VPN IP adreslerini gizleyerek, bağlantı kurulmak istediği kaynakla sanal bir noktadan bağlantı kuruyor ve kullanıcıların her siteye girebilmelerini sağlıyor.

BÜYÜK BİR BASKI YARATILDI

Hükümet tarafından Ocak ayında VPN kullanıcılarına karşı bir kampanya başlatıldı ve bu gelişme birçok VPN sağlayıcısının tutuklanacağı veya cezalandırılacağının habercisi olarak yorumlandı. Karar Temmuz ayında yürürlüğe girdi. Hükümetin bu baskısı Apple’ın, uygulama mağazasından yaklaşık 60 VPN uygulamasını kaldırmasına ve bundan ötürü eleştirilmesine sebep oldu. Ağustos ayında e-ticaret devi Alibaba’nın da aralarında bulunduğu beş internet sitesi, VPN satışı yapan tedarikçilerle ilgili olarak uyarıldı. Fakat bu baskı çok uluslu şirketlerde daha az hissediliyor. Bu şirketlerin personelleri kurumsal verilere ulaşabilmek için VPN kullanabiliyor.