ABD, fenomenlerin gelirlerini araştırıyor

ABD'de sosyal medya fenomenlerine fotoğraflarını paylaştıkları ürünlerden para alıp almadıklarını açıklamaları için talepte bulunan mektuplar gönderildi.

Haber Merkezi

ABD'de sosyal medya fenomenlerine fotoğraflarını paylaştıkları ürünlerden para alıp almadıklarını açıklamaları için talepte bulunan mektuplar gönderildi.

ABD reklamlarda dürüstlük yetkilileri, süpermodel Naomi Campbell, aktrisler Lindsay Lohan ve Venessa Hudgens ve diğer bazı ünlü Instagram kullanıcılarına, fotoğraflarını paylaştıkları ürünlerden para alıp almadıklarını açıklamaları için talepte bulunan mektuplar gönderdi. ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından, çok takipçili 21 Instagam kullanıcısına gönderildiği belirtilen mektuplar, yetkililerin ‘fenomenlerin’ gelirleriyle daha fazla ilgilenmeye başladığını gösteriyor.

Instagram son yıllarda özellikle ürünlerin ünlü kişiler tarafından tanıtılmasında ciddi bir artışa sahne oldu. Bu tanıtımlarda çoğu zaman ünlüler o markadan para aldıklarına dair herhangi bir açıklamada bulunmuyor. Ünlüler kıyafet şirketlerinden yiyecek firmalarına, alkollü ürünlerden spa merkezlerine kadar pek çok farklı ürün ve markanın tanıtımını yapıyor. Mektuplarda ünlülerin, Instagram fotoğraflarında yer alan markalarla maddi ilişkilerini 30 Eylül’e kadar açıklaması talep ediliyor. Mektuplar 6 Eylül’de gönderildi.

Mektup alan diğer ünlüler arasında Nicole ‘Snooki’ Polizzi, Modern Family dizisindeki rolüyle bilinen Sofia Vergara, model Amber Rose ve Kourtney Kardashian’ın eski sevgilisi Scott Disick bulunuyor. Bu ünlülerden ya da menajerlerinden konu ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

Reuters, bilgi edinme hakkı çerçevesinde yaptığı başvuruyla bu mektupların bir kopyasını edindi. Mayıs ayında da düzinelerce sosyal medya kullanıcısına benzer konularda mektuplar gönderildiği açıklanmıştı. Ancak o mektuplar, kullanıcılara konu hakkında bilgi vermek için gönderilen uyarı mektuplarıydı. Yeni mektuplar ise ünlülerin açıklama yapmasını gerektiriyor. Aksi taktirde ceza kesilmesi mümkün.