Garantisiz iki yıl erteleme istendi, reddedildi

Kürdistan’da yapılacak bağımsızlık referandumu öncesi ABD, İngiltere, Fransa ve BM yetkililerinden oluşan heyet Kürdistan Başkanı Mesud Barzani’yi ziyaretlerinde referandumun ertelenmesine dair sundukları alternatifler açıklandı.

Haber Merkezi - Kürdistan’da yapılacak bağımsızlık referandumu öncesi ABD, İngiltere, Fransa ve BM yetkililerinden oluşan heyet Kürdistan Başkanı Mesud Barzani’yi ziyaretlerinde referandumun ertelenmesine dair sundukları alternatifler açıklandı.

Kürdistan’da yapılacak bağımsızlık refrandumu öncesi aralarında ABD'nin DAİŞ'le Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk’un da bulunduğu İngiltere, Fransa ve BM heyeti Kürdistan Başkanı Mesud Barzani’yi ziyaret etmiş ve sonrasında görüşmelerin olumlu geçtiği paylaşılmıştı. Özel Temsilci McGurk referandumun ertelenmesi için Kurdsitan’a alternatiflerin sunulduğunu da açıklamıştı. Ziyaretin bir gün sonrası Kürdistan Başkanı Mesud Barzani katıldığı ‘evet’ etkinliklerinde referanduma gidileceğini ertelenmenin söz konusu olmadığını söylemişti.

Sunulan alternatiflerin ne olduğu ile ilgili bilgiler paylaşılmadı ancak, konuya ilişkin açıklama Kürdistan Sosyalist Demokrat Partisi (KSDP) Genel Sekreteri Muhammed Hacı Mahmud’dan geldi.

Mahmud, Şerqulewset Londra gazetesine verdiği demecinde, Kürdistan Başkanı Mesud Barzani ve ABD’nin DAİŞ ile mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk ve ülke büyükelçilerinin bulunduğu toplantıda Kürdistan’ın bağımsızlık referandumunun 2 yıl ertelenmesi karşılığında bu konunun daha sonra Birleşmiş Milletler gündemine taşınacağını belirtmiş ve öneri ret edilirse Kürdistan sonuçlarına katlanacağı bildirilmiş.

KSDP genel sekreteri Mahmud Kürdistan’a sunulan alternatiflere ilişkin,”ABD, İngiltere, Fransa ve BM temsilcileri referandumun ertelenmesi karşılığında elle tutulacak herhangi bir garanti sunmadılar.” dedi.