33 AP parlamenterinden ortak açıklama: Referandumu destekliyoruz

Avrupa Parlamentosu'ndan 33 parlamenter, yayınladıkları ortak açıklama ile Kürdistan'ın bağımsızlık referandumunu desteklediklenini duyurdu.

Haber Merkezi

Avrupa Parlamentosu'ndan (AP) 33 parlamenter, bugün AP'nin bulunduğu Belçika'nın Başkenti Brüksel'de yayınladıkları ortak açıklama ile Kürdistan'ın bağımsızlık referandumunu desteklediklenini duyurdu.

Her ulusun kendi kaderini tayin etmesi hakkına sahip olduğunun vurgulandığı açıklamada parlamenterler, Kürdistan halkının bağımsızlığını elde etme amaçlı meşru talebini desteklediklerini belerttiler.

Birleşmiş Milletler (BM) Temel Haklar Sözleşmesi'nde de belirtilen ulusların kaderini tayin hakkının en çok ta Baas rejiminin katliam ve baskılarına maruz kalmış Kürtlerin hakkı olduğunun vurgulandığı açıklamada 33 parlamenter, AB'den, Irak'ın Kürtlere karşı tutumu ve yeni gelişmelere uygun adımlar atması için Irak'la ilgili yeni bir strateji oluşturmasını istedi.

DİLAWER AJGEYİ: ZAMANLAMA DOĞRU

33 AP parlamenterinin referanduma destek açıklamasıyla ilgili konuşan Kürdistan Hükümeti Avrupa Birliği (AB) Temsilcisi Dilawer Ajgeyi, destek açıklamasında bulunan 33 AP parlamenterinin AP'deki Kürt Dostluk Grubu üyeleri olduğunu söyledi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması gerektiği yönünde bugün yaptığı açıklamayı hatırlatan Ajgeyi, 33 parlamenterin ortak açıklamasının Mogherini'nin açıklamasından hemen sonra gelmesinin zamanlama açısından çok doğru olduğunu ifade etti.

Ajgeyi, "Parlamenterlerin açıklaması, Mogherini'nin açıklamasına karşı bir cevap olmasının yanı sıra bize, AB içerisinde Kürdistan'ın bağımsızlık referandumunu destekleyenlerin de azımsanmayacak kadar çok olduğunu göstermektedir." diye konuştu.

AP içerisinde çeşitli fraksiyonlardan, 20 farklı ülkeden toplam 33 parlamenterden oluşan Kürt Dostluk Grubu, 2014 yılında kuruluşunu ilan etmişti.