Fidye virüslerin anası iş başında

Virüsün saatte 2 milyon saldırı gerçekleştirdiği açıklandı.

Haber Merkezi

Bilişim güvenliği şirketi Barracuda‘da çalışan Eugene Weiss, Axios‘a yaptığı açıklamada dünya genelinde hızla yayılan bir fidye virüsün Barracuda müşterilerine 8 bin farklı virüs yaydığını belirtti. Ayrıca virüsün saatte 2 milyon saldırı gerçekleştirdiği açıklandı.

İşte saldırıyla ilgili bilmeniz gereken detaylar:

  • Weiss, “Kimse bilgisayarın başına oturup 8 bin farklı virüs çeşidi yazmıyor tabii ki.” dedi. Farklı kod varyasyonları yazan bir sistem kullanıyorlar.
  • ‘Herbalife’ ya da ‘copier’ ile ilgili dosya ilettiğini belirten e-postalara karşı dikkatli olunmalı. Barracuda’nın en son tespit ettiği iki virüs türü var. Bir tanesi e-postayı resmi göstermek için hukuki terimler kullanan bir paragraftan oluşuyor. Diğeri ise ‘ödeme ektedir’ yazan böylece kişiyi tıklamaya sevk eden bir virüs.
  • Hackerlar kişilerin linklere tıklamasını sağlamak için sosyal mühendislik kullanıyor. Weiss, bu durumun giderek popülerleştiğini belirtiyor.
  • Hedef genellikle ABD veya Kanada’daki kurumsal gruplara ya da şirketlere ait e-posta adresleri.
  • Hacker’ların asıl amacını finansal motivasyonlar oluşturuyor. Saldırılar çoğunlukla Vietnam merkezli oluyor. Ayrıca Hindistan, Kolombiya, Türkiye, Yunanistan ve diğer birkaç ülkeden de saldırılar yapılıyor.
  •  Weiss, “Gelecekte çok dilli, uluslararası çalışan hacklemelerle karşılaşabiliriz.” diyor. Diğer bir deyişle, hacklemeler dil odaklı olabilir. Şu anki hack mesajlarının tamamı İngilizce fakat virüs programları hedefledikleri bilgisayarların dil ayarlarını da öğrenebiliyor.

 

 

Kaynak: Dünyahalleri