FT: Türkiye’nin vanayı kapatması zor

Dünyanın önde gelen gazetelerinden İngiltere merkezli Financial Times Gazetesi (FT), Türkiye’nin Kürdistan’da yapılan referanduma yönelik sert tavrına rağmen, Kürdistan’dan gelen petrol akışını durdurma ihtimalinin zayıf olduğunu bildirdi.

Haber Merkezi

Dünyanın önde gelen gazetelerinden İngiltere merkezli Financial Times Gazetesi (FT), Türkiye’nin Kürdistan’da yapılan referanduma yönelik sert tavrına rağmen, Kürdistan’dan gelen petrol akışını durdurma ihtimalinin zayıf olduğunu bildirdi.

Ankara’nın “kapatırız” dediği petrol boru hattının Türkiye’ye büyük ekonomik katkı sağladığına dikkat çeken gazete, Türkiye’nin böyle bir kaynaktan vazgeçmeyeceği görüşünü dile getirdi.
“Petrol piyasaları neden Kürt referandumuna göre şekilleniyor” başlıklı yazıda, Kürdistan’dan Türkiye’ye uzanan boru hattının Orta Doğu petrolünün Avrupa’ya taşınması açısından güvenilir bir hat olduğuna dikkat çekilerek gerek Türkiye’nin gerek Kürdistan’ın şirketlerle yaptıkları anlaşmalarla ilgili yükümlülükleri bulunduğu hatırlatıldı.Yazıda bu nedenle “Irak Hükümeti de Kürdistan’ın petrol satmasına ve petrolün Kürdistan’dan dünya pazarına açılmasına daha fazla engel olamaz” ifadelerine yer verildi.

KÜRDİSTAN’DA PETROL ÜRETİMİ DAHA DA ARTACAK
Yaşanan siyasi gelişmelere karşı dünya petrol şirketlerinin Kürdistan petrolünden vazgeçmediklerine dikkat çekilen yazıda, “Aynı zamanda yeni gelişmelere de bakıldığında Kürdistan’da petrol üretiminin daha çok artacağı öngörülüyor” denildi.

Yazıda şu ifadeler yer aldı: “Bağımsızlık referandumuna bir hafta kala ABD’li petrol şirketi Chevron iki yıl ara verdiği çalışmalarına Kürdistan’da tekrar başladı. Kürdistan Hükümeti de bölgede bulunan enerji şirketlerine var olan 3 milyar dolar olan borcunu ödeyeceğini taahhüt etti."

AVRUPA’YA DOĞALGAZ SEVKİYATI DA TÜRKİYE ÜZERİNDEN
"Aynı zamanda Kürdistan Hükümeti Rusya petrol şirketi Rosneft ile yeni anlaşmalara imza attı ve bu anlaşma 1 milyar dolardan fazla bir borcu kapsıyor. Kürdistan Hükümeti gerçekleştirdiği petrol satışlarından bu borcu karşılamayı planlıyor. Yapılan anlaşma çerçevesinde Rosneft anlaşmaya bağlı kalacak ve Kürdistan’da petrol hatlarını yenilemenin yanı sıra günde 700 bin varil petrol elde üretimi gerçekleştirecek.  2020'de tamamlanması beklenen proje ile birlikte  Kürdistan daha büyük petrol sevkiyatlarına başlayacak. 

Kürdistan'ın bu sevkiyatları Türkiye üzerinden yapması bekleniyor. Bu proje ile birlikte aynı zamanda Avrupa’nın da doğalgaz ihtiyacının yüzde 6’sının karşılanması hedefleniyor.”