Katalonya’da internet sansürü

Internet Society tarafından yapılan açıklamalarda İspanya’nın Katalonya bölgesinde özgür ve sınırsız internet kullanımını engelleyecek uygulamalar yapıldığı belirtildi.

Haber Merkezi

Internet Society tarafından yapılan açıklamalarda İspanya’nın Katalonya bölgesinde özgür ve sınırsız internet kullanımını engelleyecek uygulamalar yapıldığı belirtildi. Büyük telekomünikasyon operatörlerinin bölgedeki trafiği kontrol etmesinin ve siyasi sitelere erişimi engellemesinin talep edildiği iddia edildi. Bir mahkeme kararının ardından, Barcelona’da bulunan .CAT alan adı uzantısı kayıt bürosuna polis baskını yapıldı. Bürodaki bir bilgisayar incelendi ve çalışanlar gözaltına alındı.

Katalonya bölgesinde ciddi bir çoğunluğun İspanya’dan ayrılıp bağımsızlık ilan etme talebi bulunuyor. İnternet üzerindeki baskıların bununla ilgili olduğu düşünülüyor. 1 Ekim’de bölgenin bağımsızlığı için bir referandum yapılacak. Internet Society, bu mahkeme kararıyla birlikte, .CAT uzantılı tüm alan adlarından bağımsızlık referandumuyla ilgili tüm içeriğin kaldırılmasından endişe ettiklerini belirtti. .CAT gibi bir üst seviye alan adının (TLD) bu tarz genel yaptırımlara maruz kalması bir baskı aracı olarak görülüyor.

.CAT alan adı, Katalanca konuşan topluluğun kendi dillerinde internet sitesi açabilmesi ve iletişim kurabilmesi için ayrılmış bir alan adı. İspanyol hükumeti ise bu alan adının Katalanca’yı geliştirmekten ziyade Katalonya’nın bağımsızlığını savunmak için kullanıldığını düşünüyor. Farklı dillere ya da ülkelere özel olarak ayrılan alan adlarının aksine .CAT alan adı oldukça sınırlı bir alanda hizmet vermesi için ayrılmış durumda. Dilden ve Katalan kültüründen bağımsız olan internet sitelerinin bu alan adını kullanmasına izin verilmiyor. (Yine de bazı kullanıcıların hack yöntemiyle, İngilizce’de kedi anlamına gelen bu alan adını kedilerle ilgili sitelere verdiği biliniyor.)