Twitter'da karakter sınırı 280 oldu

Twitter, yeni bir değişiklik yaparak, resmi hesabından bugüne kadar 140 olan karakter sınırını 280’e çektiğini açıkladı.

Haber Merkezi

Twitter, yeni bir değişiklik yaparak, resmi hesabından bugüne kadar 140 olan karakter sınırını 280’e çektiğini açıkladı.

Twitter'da karakter sınırlamasının 280'e çıkarılacağını duyuran Twitter'ın kurucularından Jack Dorsey, 280 karakterlik ilk tweet'i paylaştı.

 

Saat tam 00:00’da yapılan bu açıklamadan sonra Twitter‘ın kurucusu Jack Dorsey, 140 karakteri aşan uzun tweet’iyle yeni özelliği tekrar göstermiş oldu.

​Twitter tarafından yapılan açıklamada, Japonca, Korece ve Çince gibi tek bir karakterle çok daha fazla anlamın aktarılabildiği dillerden ziyade Latin alfabesinin kullanıldığı İngilizce gibi dillerde tek karakterde istenilen anlamın ifade edilemediği ve 280 karakter uygulamasının üç Asya dilinde de geçerli olmayacağı belirtildi.

Twitter'ın konuyla ilgili açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Tweet’iniz 140 karaktere sığmıyor mu?

Karakter limitini 280’e çıkarmak küçük bir grupla çalışıyoruz! Olabilecekler için heyecanlı mısınız?”

"Bu küçük bir değişim, fakat bizim için büyük bir adım. SMS limitinin 160 karakter olmasından yola çıkarak "tweet"lerin 140 karakter olması bizim ortak kararımızdı. İnsanların tweet atarken karşılaştıkları gerçek bir problemi çözmeye çalışan ekibimizin düşünceliliğiyle gurur duyuyorum. Böylelikle, aynı zamanda, kısa, hızlı ve öz şekilde paylaşım yapabilme özelliğimizi de sürdürüyoruz!"