Mele Mistefa ve Mam Celal 24 yıl sonra buluştu

24 yıl önce 6 Ekim'de Mele Mistefa ve İdris Barzani'nin cenazeleri Mizgewti Gewre'ye getirildiğinde, sabaha kadar cenazeler başında nöbet tutan Mam Celal, "Bu benim için büyük şeref." demişti.

Haber Merkezi

24 yıl önce bugün, Mam Celal'in cenazesinin götürüldüğü Süleymaniye'deki Mizgewtİ Gewre'ye (Ulu Camii) büyük Kürt lider Mele Mistefa Barzani ile oğlu İdris Barzani'nin cenazeleri getirildiğinde, Mam Celal, caminin kapısında sabaha kadar nöbet tutmuş, "Büyük lider Mele Mistefa'nın nöbetini tutmak benim için büyük bir şereftir." demişti.

CENAZELERİN DOĞU KÜRDİSTAN'DAN GETİRİLİŞİ

Büyük Kürd lider Mele Mistefa Barzani ile oğlu İdris Barzani'nin cenazelerinin Doğu Kürdistan'dan Süleymaniye'ye getirilişi ile Mam Celal'in cenazesinin Almanya'dan Süleymaniye'ye getirilişi aynı güne denk geldi.

1 Mart 1979'da ABD'nin başkenti Washington'da hayata gözlerini yuman büyük Kürt lider Mele Mistefa Barzani'nin cenazesi, vasiyeti üzerine Doğu Kürdistan'ın Şino kentinde toprağa verilmişti.

31 Ocak 1987'de Urmiye'nin Silvana alanında hayatını kaybeden İdris Barzani'ni cenazesi de vasiyeti üzerine babası Mele Mistefa'nın mezarinin yanına defnedilmişti.

1991'de Kürdistan'da gerçekleşen başkaldırı ardından Kürdistan topraklarının büyük kısmının özgürleştirilmesi ardından Mele Mistefa ile İdris Barzani'nin cenazelerinin Doğu Kürdistan'dan getirilmesi kararı alındı.

"BENİM İÇİN BÜYÜK BİR ŞEREFTİR"

6 Ekim 1993 yılında ölümsüz lider Mele Mistefa Barzani ile Oğlu İdris Barzani'nin cenazeleri Şino'dan Süleymaniye'deki Mizgewti Gewre'ye getirilir. O gece Mizgewti Gewre'de tutulan cenazeler ertesi gün Barzan bölgesine götürülerek toprağa verilir.

Büyük Kürt lider Mele Mistefa Barzani ile oğlu İdris Barzani'nin cenazelerinin Mizgewti Gewre'de kaldığı gece, 24 yıl sonra aynı gün cenazesi aynı camiye getirilen Mam Celal, sabaha kadar Mizgewti Gewre kapısında nöbet tutar ve "Büyük Kürt liderin cenazesinin nöbetini tutmak benim için büyük bir şereftir." demişti.