Mam Celal son yolculuğuna uğurlandı

KYB Genel Sekreteri ve Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin cenazesi, Dabeşan'da toprağa verildi.

Haber Merkezi

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreteri ve Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin cenazesi, Süleymaniye'de düzenlenen cenaze merasimi ardından Dabeşan'da toprağa verildi.

Kürdistan Başkanı Mesud Barzani, Başbakan Neçirvan Barzani, Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani, Irak Başbakanı Fuad Masum, Kürdistan'daki tüm siyasi partilerin temsilcileri, Irak ve komşu ülkelerin devlet yetkilileri, birçok ülkenin Kürdistan'daki misyon temsilcisi ve yüzbinlerce kişinin katıldığı cenaze merasimi, sabah saatlerinde Süleymaniye Havalimanında başladı.

Almanya'dan özel uçakla Süleymaniye havalimanına getirilmesi ardından Mam Celal'in naaşı, cenaze namazı için Mizgewti Gewre'ye (Büyük Cami) götürülmüştü.
Mizgewti Gewre'de kılınan cenaze namazının ardından Mam Celal'in cenazesi, Dabeşan kabristanına götürülerek burada toprağa verildi.

QUBAD TALABANİ: BİRLİKTELİK ZAMANIDIR

 

Mam Celal'in mezarı başında konuşma yapan oğlu ve Başbakan Yardımcısı Qubad Talabani, Mam Celal'e vefa borcu olarak Kürtler arasında birliğin sağlanması gerektiğini söyledi.

Cenaze merasimine katılan yüzbinlere ve vefatının acısını hisseden bütün insanlara teşekkürlerini sunan Qubad Talabani, "Zor günler yaşıyoruz, krizleri atlatmak için çaba sarf ediyoruz. ama Sevgili babam Mam Celal'in vasiyet ettiği gibi, siyasi tutumlarımız, dünya görüşlerimiz ve rengimiz farklı olsa da, hoşgörü ve birlikteliğimizi sağlamalıyız. Şu an tam da bunun zamanıdır." dedi. 

Kürt lider Celal Talabani'yi yüzbinler uğurladı
Kürt lider Celal Talabani'yi yüzbinler uğurladı