Kurdistan24 ve Rudaw'ın kapatılma girişimine Parlamento'dan tepki

Irak Enformasyon Kurulu'nun Kurdistan24 ile Rudaw televizyon kanallarının kapatılması kararına tepki gösteren Kürdistan Parlamentosu, kararın yasalara aykırı olduğunu belirtti.

Haber Merkezi

Irak Enformasyon Kurulu'nun Kurdistan24 ile Rudaw televizyon kanallarının kapatılması kararına tepki gösteren Kürdistan Parlamentosu Kültür ve Sanat Komitesi, kapatılması istenen televizyon kanallarının Kürdistan yasalarına uygun bir şekilde yayın yaptıklarını ve Irak Enformasyon Kurulu'nun bu kanallarla ilgili aldığı kararın yasalara aykırı olduğunu belirtti.

Kürdistan Parlamentosu Kültür ve Sanat Komitesi'nin Irak Parlamentosu Enformasyon Kurulu, Kürdistan Kültür Bakanlığı, Kürdistan Gazeteciler Federasyonu, Kürdistan Gazetecileri Koruma Komitesi ve diğer bütün sendika, dernek ve kuruluşlara gönderdiği yazısında, Kurdistan24 ve Rudaw'ın kapatılmasına yönelik alınan bu kararın yasalara aykırı olduğu vurgulandı.

"KÜRDİSTAN YASALARI GEÇERLİDİR"

Bahsi geçen televizyon kanallarının Kürdistan yasalarına uygun yayın yaptıklarının belirtildiği yazıda, televizyon ve diğer basın organlarıyla ilgili kapatma ve benzeri yaptırımlarla ilgli karar yetkisinin Irak Anayasası'nın 115. maddesinde belirtildiği gibi Kürdistan yargı kurumlarında olduğu ifade edildi.

Irak Enformasyon Kurulu'ndan aldığı kararı geri almasının da talep edildiği yazıda Kurdistan24 ile Rudaw'ın Irak genelinde gerçekleştirecekleri gazetecilik faaliyetlerinin engellenmemesi istendi.

16 Ekim'de İran destekli paramiliter Şii güç Haşdi Şabi ile Irak ordusunun Kerkük başta olmak üzere diğer tartışmalı bölgelere yönelik başlattıkları saldırılar ardından Bağdat yönetimi Kurdistan24 ile Rudaw televizyon kanallarının Kürdistan idaresindeki dışındaki bütün Irak topraklarında habercilik faaliyetlerini yasakladığını açıklamıştı.

Bu açıklama ardından Irak Enformasyon Kurulu da her iki televizyon kanalının yayınlarının durdurulması kararını almıştı.