Gazeteciler Federasyonu'ndan Bağdat'a K24 için sert uyarı

Dünyanın en etkili basın yayın organizasyonlarından Uluslararası Gazeteciler Federasyonu'ndan (IFJ), Bağdat yönetiminin Kürdistan24'ü kapatma girişimine sert tepki geldi. Federasyon yaptığı açıklamada Irak Basın ve Enflasyon Komisyonu'nun Kurdistan24 hakkındaki kapatma kararının endişe verici ve kabul edilemez olduğunu açıkladı.

Haber Merkezi - Dünyanın en etkili basın yayın organizasyonlarından Uluslararası Gazeteciler Federasyonu'ndan (IFJ), Bağdat yönetiminin Kürdistan24'ü kapatma girişimine sert tepki geldi. Federasyon yaptığı açıklamada Irak Basın ve Enflasyon Komisyonu'nun Kurdistan24 hakkındaki kapatma kararının endişe verici ve kabul edilemez olduğunu açıkladı.

Alınan kapatma kararının endişe verici olduğunu dile getiren Uluslararası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Philippe Leruth, “Irak Basın ve Enformasyon Komisyonu’nun Kurdistan24 kanalı için aldığı kapatma kararı yasaların çiğnenmesidir ve kabul edilemez. Her hükümet bir basın kanalının kapatılmasına karar verirse bu özgür basın ve gazetecilik için olumsuz bir yaklaşımdır. Irak gazeteciler için dünyanın en tehlikeli ülkelerinden biridir. Geçen 10 yıl içerisinde Irak’ta 161 gazeteci öldürüldü.” dedi.