Facebook’un kârı yüzde 79 arttı

Facebook’un üçüncü çeyrekteki kârı yüzde 79 artışla 4,7 milyar Dolar oldu.

Haber Merkezi

Facebook’un üçüncü çeyrekteki kârı yüzde 79 artışla 4,7 milyar Dolar oldu.  Geçen yılın üçüncü çeyrek rakamlarıyla karşılaştırılınca şirketin hisse başına 1,59 Dolar kâr ederek 10,3 milyar Dolarlık kazanç sağladığı gözüküyor. Analistler bunun 1,28 Dolarlık hisse kârlarıyla toplamda 9,84 milyar Dolar olmasını bekliyordu.

Sonucun böyle olacağını sinyalini veren birkaç rakam mevcut. Örneğin platformun kitlesi gittikçe büyüyor: şirketin geçen sene 1 milyar 180 milyon günlük kullanıcısı varken şu anda 1 milyar 370 milyon kullanıcısı bulunuyor. Ayrıca aldığı reklamlar her yıl yaklaşık yüzde 50büyümesini sağlıyor. Her bir kullanıcının günlük olarak yarattığı gelir, şimdiye kadar en fazla7,54 Dolar oldu. Bu da bir kişinin bile ne kadar kıymetli olduğunu gösteriyor.

Şirketin şu an yaşadıkları işlerini etkileyebilir. Çünkü reklamları takip etmesi için birçok uzman tutup işin maliyetini artırabilir. Fakat görünen o ki, bu o kadar da önemli değil. Kazançlarla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada CEO Mark Zuckerberg ‘topluluğu korumanın kârdan daha önemli olduğunu’ belirtti. Nitekim diğer sıkıntılar da bir kayıp oluşturmuyor gibi. Çünkü son rakamlara göre şirketin hisseleri bu hafta geçen seneye göre yüzde 47’lik artışla 182,66 Dolar’la kapandı.