Kanada Federal Mahkemesi'nde bir Kürt yargıç

Baas rejiminin Kürtlere karşı katliamlar gerçekleştirdiği dönemde bir mülteci olarak Kanada'ya iltica eden Kerküklü Şerzad Sabir Ahmed, Kanada Federal Mahkemesi üyesi oldu.

Haber Merkezi

Irak'taki Baas rejiminin Kürtlere karşı katliamlar gerçekleştirdiği dönemde bir mülteci olarak Kanada'ya iltica eden Kerküklü Şerzad Sabir Ahmed, Kanada Federal Mahkemesi'nin ilk Kürt üyesi oldu.

1990'ların başında Kanada'ya iltica eden Ahmed, 1996'da Simon Fraser Üniversitesi'nde Siyasal Bilimler okumaya başladı.

Daha sonra hukuka yönelen Şerzad Sabir Ahmed, 2004 yılında Kalker Üniversitesi'nde mülteciler, göç ve insan hakları alanlarında doktora öğrenimine başlar. 

Öğrenimini tamamladıktan sonra Kanada medya organlarında yaptığı söyleşileriyle hukuksal yetkinliği ortaya çıkan Ahmed,  hukuk alanında yaptıkları çalışmalarda tanınan bazı kuruluşlara üye olur. 

Hukuk alanında yaptığı çalışmalarla tanınan Şerzad Sabir Ahmed 19 Ağustos'ta Kanada Adalet Bakanı Jody Wilson-Raybould tarafından Kanada Federal Mahkemesi üyesine atanır. 

Kanada hukuk sisteminin en tepe noktası olan Kanada Federal Mahkemesi, merkezi başkent Ottawa'da olmak üzere 2003 yılında kuruldu.

Şerzad Sabir Ahmed'in de üyesi olduğu Kanada Federal Mahkemesi, başkan ve 32 üyeden oluşuyor.