Riyad'dan Mahmud Abbas'a: Ya ABD planı ya da istifa

Suudi Arabistan veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Filistin Özerk Yönetimi lideri Mahmud Abbas'a "ABD'nin hazırladığı Orta Doğu barış planını kabul etmesi" yönünde baskı yaptığı iddia edildi.

Haber Merkezi

Times gazetesi, Suudi Arabistan veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Filistin Özerk Yönetimi lideri Mahmud Abbas'a "ABD'nin hazırladığı Orta Doğu barış planını kabul etmesi" yönünde baskı yaptığını iddia etti.

Gazete, Mahmud Abbas'ın bir hafta önce Riyad'ı ziyareti sırasında, Suudi yetkililerle ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve danışmanı Jared Kushner öncülüğünde hazırlanan barış planını görüştüğünü belirterek, Suudi Prens Muhammed bin Selman'ın Abbas'a "Trump planı açıkladığında ABD'liler ne önerirse kabul et ya da istifanı ver." dediğini aktardı.

Mahmud Abbas'tan bir hafta önce de Jared Kushner Riyad'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirmişti.

Times, Kushner ve veliaht Prens Muhammed arasındaki görüşmenin gece geç saatlere kadar devam ettiğini ve İsrail-Filistin sorununa kalıcı çözüm getirecek bir Orta Doğu barış planı üzerinde görüşmelerin yapıldığını yazdı.

Haberde, "Kushner, Trump'ın baş müzakerecisi Jason Greenblatt, ulusal güvenlik danışman yardımcısı Dina Powell ve ABD'nin İsrail Büyükelçisi David Friedman bir süredir Orta Doğu barış planı üzerinde çalışıyorlar" denildi.