Kerkük Valisi özerklik konusunda ısrarcı

ABD’nin Erbil Başkonsolosu, bugün Kerkük Valiliğini ziyaret ederek Vali Necmettin Kerim ile bir araya geldi.

ABD’nin Erbil Başkonsolosu, bugün Kerkük Valiliğini ziyaret ederek Vali Necmettin Kerim ile bir araya geldi. Görüşmede sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Kerkük Valisi Necmettin Kerim, Kerkük’ün kendi kendini yönetebilmesi için tam yetkilerle donatılması gerektiğini ifade etti. Kerim, Kerkük’ü oluşturan bütün milletlerin, Kerkük’ün geleceğine kendilerinin karar vermesi hususunda ortak kanaati paylaştıklarını savundu.

ABD’nin Erbil Başkonsolosu Matyas Mitman ise “ABD, demokratik, bütün ve birlik içinde bir Irak’ın kalması gerektiğine inanıyor. Irak kaynakları, halkının hizmeti için kullanılmalı.” şeklinde konuştu.

Matyas Mitman, “Biz ABD olarak Irak’taki durumun daha iyiye gittiğine inanıyoruz. Çok sayıda bölge IŞİD’in elinden kurtardı. Öte yandan IŞİD’e karşı yürütülen operasyonlar da başarıyla devam ediyor.” diyerek sözlerini sürdürdü.

Necmettin Kerim ise “Sayın Erbil Başkonsolosu ile bir araya geldiğimiz toplantıda ele aldıımız konular arasında, Bağdat ile Kürdistan Bölgesi arasındaki ilişkilerin normalleşmesi husus da yer aldı. Karşılıklı ifade ettiğimiz görüşlerimiz birbirine yakındı.” dedi.

Bağdat hükûmeti tarafından kesilen Kerkük bütçesine de değinen Kerim, “bugün Bağdat’ı ziyaret edip Başbakan ile Kerkük’te yaşana sıkıntıları ve kesilen bütçenin yarattığı tahribatları bir kez daha anlatacağım. Şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Kerkük Valisi, “Kerkük’ten petrol sevkiyatına yeniden başlanması lazım.” diyerek petrol akışının yeniden yapılması için çağrıda bulundu.